Украински боршч

Posted by: Marta

October 5th, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

По вчерашното готвење со Ања морам да ви го напишам рецептот за познатиот украински боршч.

Потребни состојки

1кг свински ребра

100 гр. грав

3 моркови

3 поголеми компири

600 гр. цвекло

300 гр.зелка

малку доматен сос, ловоров лис, сол и бибер

Подготовка

Сварете ги убаво свинските ребра во посолена вода, убаво да се разварат. И гравот сварете го.Истот така сварете го цвеклото ( во оделно тенџере). Кога месото и гравот ќе се сварени додадете ги изренданите моркови, зелката исецкана на тенки резанки (како за салата) и компирот исечен на коцкички. Варете се заедно уште 30 минути. Потоа додадете го свареното и изрендано цвекло, ловоров лист, бибер и малку доматен сос (околу една шоља за кафе) и доварете на јак оган уште 10 минути. Боршчот сервирајте го со кисела павлака.

 

This entry was posted on Wednesday, October 5th, 2011 at 16:40 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.