Archive for October, 2011

Грчки лиснати полжавчиња

Posted by: Marta

October 31st, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ПОСНИ РЕЦЕПТИ

пола килограм лиснато тесто
половина китка свеж магдонос
100 гр маслинки
4 парчиња сушени домати
2 чешниња лук
2-3 лажици маслиново масло
Подготовка: Тестото со сукало развлечете го со дебелина околу 5 мм. Подгответе го филот. Тестото премачкајте го со маслиново масло. Во блендер ставете ги лукот, доматите, магдоносот и маслинките и миксајте кратко, да не се направат во паста. Со смесата премачкајте го тестото. Тестото почнете да го вртите во ролат од едната страна, па кога ќе стигнете до средина со вртење, свртете ја и другата страна, така што двата краја ќе се спојат и ќе изгледа како полжав. Ролатот исечете го на парчиња со дебелина околу 3 см. Исечените полжавчиња наредете ги во тава за печење обложена со хартија за печење и печете ги во рерна загреана на 200 целзиусови степени, околу 20 до 25 минути.

Турско ќофте

Posted by: Marta

October 31st, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

500 гр мелено јунешко месо
2 парчиња бајат леб, без корки потопен во малку вода
1 главица кромид, изрендан
1 лажичка сушено нане
1 лажица свеж магдонос, ситно исечкан
1 главица лук, ситно исечкана
1 јајце
сол и бибер
брашно
масло ја пржење
Истискајте ја водата од лебот. Во сад ставете ги сите состојки: месото, лебот, кромидот, јајцето, лукот, нането и магдоносот. Зачинете со сол и бибер. Обликувајте ќофтиња во форма на топче.
Обликуваните ќофтиња извалкајте ги во брашно. Во тенџере за пржење ставете поголема количина масло. Загрејте го на средна температура. Кога маслото ќе биде добро загреано, ставете ги ќофтињата да се пржат. Ќофтињата пржете ги од максумум 10 минути со повремено вртење од сите страни.

Сицилијански аранчини

Posted by: Marta

October 31st, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК


500 гр ориз
800 мл супа од коцка
1 лажица путер
1 јајце
100 гр рендан пармезан
фил:
200 гр мешано мелено месо
1 шолја варен грашок
1 чешне лук
1 лажица густ сос од домати или рендан свеж домат
1 лажица масло
1 шолја доматно пире
моцарела на коцки
сол, бибер
за пржење:
2 јајца, изматени и зачинети со сол и бибер
300 гр лебни трошки
Подготовка: Прво направете го оризот. Во тавче, стопете го путерот и ставете го оризот. Пржете го оризот неколку минути на ниска температура. Потоа, почнете да додавате по една шолја супа во оризот и мешајте додека оризот не ја впие течноста.
Ова повторувајте го 15 до 20 минути додека оризот не се свари од супата која ја додавате. Кога оизот ќе биде кремаст и мек, ќе знаете дека е сварен. Потоа, оставете да се олади оризот на собна температура. Откако ќе се олади, ставете ги јајцата и пармезанот и измешајте. Смесата ставете ја во фрижидер да се лади еден час.
Потоа направете го сосот. Во тавче ставете масло и пржете го меленото месо. Додајте го ситно сецканиот лук, а после и доматниот сос и доматното пире. Ставете го и грашокот. Мешајте повремено и оставете се да се вари 30 минути.
Навлажнете ги рацете со ладна вода. Во рака ставете една лажица од оризот. На него ставете една лажица од меленото месо и врз него една коцка моцарела. Целото покријте го со помала количина ориз и направете убаво тркалезно топче. Кога ќе ги направите аранчините, ставете го во фрижидер да отстојат 3о минути. Во тавче за пржење ставете поголема количина масло. Аранчините свртете ги во јајца па во лебни трошки и пржете ги 5-6 минути додека не добијат златна боја од двете страни. Кога ќе бидат пржени, ставете ги на кујнска хартија да ја впијат вишокот маснотија. Јадете ги како главно јадење со салата или како предјадење.

Шпагети ала Норма (Spaghetti alla Norma)

Posted by: Marta

October 31st, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ПОСНИ РЕЦЕПТИ

500 гр тестенини
500 гр пелати
200 гр свежи домати
2 чешниња лук
маслиново масло
сол и бибер
свеж босилок
2 модри патлиџани
10-тина масилинки по желба
пармезан или тврдо сирење, по желба (за пост се разбира сирењето се изоставува од рецептов)
Подготовка: Сварете ги тестенините во солена и врела вода. Модрите патлиџани излупете ги и иселете ги на подебели тркалца. На маслиново масло запржете ситно сечкан лук. Потоа ставете ги пелатите, грубо исечкани. Додадете ги сецканите маслинки, доматите,посолете и побиберете. Пред крај, ставете ги ливчињата босилок, искинати на парчиња. парчињата модри патлиџани пржете ги во тавче со врело масло и потоа измешајте ги со сосот од домати. Сварените тестенини ставете ги во сосот и убаво измешајте.Пред служење посипете со рендан пармезан или друго тврдо сирење по желба.

Салата со зелка и сирење

Posted by: Marta

October 31st, 2011 >> САЛАТИ

Црвена зелка, исецкана ситно како за во обична салата ( во длабок поголем тањир) и посолена по вкус
500 мл Павлака ,200 гр. мајонез
Дробено (не рендано) сирење по вкус
Салатава  се јаде со Бејкролс (со сол или сусам )

Урнебес салата

Posted by: Marta

October 31st, 2011 >> САЛАТИ

500 г. урда
3 лажици мајонез
едно чешне лук (ситно сецкано)
ореви (толчени)
пипер
буковец
Сите состојки се мешаат заедно и салата се сервира како топчиња.

КИФЛИЧКИ CO ВАНИЛА

Posted by: Marta

October 31st, 2011 >> ПОСНИ РЕЦЕПТИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Состоки: 300 гр. брашно 300 гр. мелени бадеми 50 гр. шеќер 2 ванили 150 гр. путер или маргарин ( за посни кифлички)150 гр. шеќер во прав

Замесете го тестото од брашното, мелените бадеми, шеќерот, ванилата и путерот (маргаринот). Од тестото обликувајте ваљачиња во форма на молив, долги околу 6 см. Ставете ги во плех и печете ги на умерена температура. Уште топли валкајте ги во шеќер во прав во кој имате додадено ванила.

ТОПЧИЊА ОД ЧОКОЛАДА И КАФЕ

Posted by: Marta

October 31st, 2011 >> ПОСНИ РЕЦЕПТИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Состојки: 340 гр. шеќер 5 лажици вода 280 гр. бадеми 3 лажици варено кафе 40 гр. чоколада за готвење Од шеќерот (280 гр.) и водата сварете шербет. Тргнете го од оган и додадете ги излупените и исечканите бадеми. Од таа смеса правете топчиња. Направете глазура од 60 гр. шеќер, 3 лажици варено црно кафе и 40 гр. чоколада за готвење, па во таа смеса секое топче топете го, а потоа валкајте го во крупно рендана чоколада. Исушете ги и потоа служете ги.

Torta sedmo nebo

Posted by: Marta

October 31st, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

 sostojki:

10 jajca

200gr orevi

300gr shekjer

100gr chokolada

200gr kokosovo brashno 1

50gr shekjer vo prav

1 puter 2 lazhici brashno

2 oblandi

Dobro se matat 5 belki so 10 lazhici shekjer.Se dodava lazhica brashno i melenite orevi, pa lesno se promeshuva so lazhica se dodeka masata ne se izednachi.Na zadnata strana na tepsijata se stava oblandata, se preliva dobienata masa preku nea i se peche se dodeka ne se zacrveni. Se matat preostanatite 5 belki so 10 lazhici shekjer.Povtorno se dodava brashno i kokos.Na gore opishaniot nachin se postavuva oblandata i se peche. Site zholchki se matat so 200gr shekjer i 5 lazhici mleko, pa se stava da se vari na parea.Koga filot e skoro gotov, se dodava rastopenata chokolada.Se ostava da se ladi.Se mati puterot so shekjerot vo prav i se dodava na predhodno izmatenite zolchki.Ovoj fil se preliva vrz oblandata so orevi, pa preku nea se stava oblandata so kokos, se premachkuva so filot i se posipuva so topeno chokolado ili meleni orevi.

Knedli so crni slivi (Gomboci)

Posted by: Marta

October 31st, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

1 kgr.kompiri

1 lazica griz

120 gr.puter

 2 zolcki

1 kgr.crni slivi

 200gr.prezli

 250 gr.brasno

puter i seker

Kompirot se vari i se izgmecuva kako za pire,potoa se dodava grizot,puterot,zolckite,malku sol i brasnoto.(Za brasnoto ke videte na racete,da ne vi lepi smesata).Podelete go testoto na 30 topcinja i rasirete go na rakata i vo nego stavete sliva i ubavo zatvorete go. Knedlite stavajte gi vo tendzere so zovriena voda vo koja ste stavile edno lazice sol.Knedlite se svareni  koga ke isplivaat na povrsina.Isprzete puter i prezla i svarenite knedli valkajte gi vo preprzena prezla i sluzete gi so kristal seker.