Ролат со шунка и кашкавал

Posted by: Marta

September 7th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Состојки:

– За кората: 2 лажици путер, 5 јајца и 250г брашно,

– За филот: 150г варена шунка, 100г рендан кашкавал или бело тврдо сирење,

– За декорација по желба: павлака, рендано сирење.

Подготовка: Путерот сматете го заедно со јајцата, додадете го брашното и добро промешајте. Таквата цврста смеса ставете ја во плех и печете на 180 степени. Кога кората ќе биде полупечена, извадете ја од рерната и на неа распоредете ја исецканата шунка и кашкавал, па повторно вратете ја во рерна. Кога кората ќе биде целосно печена, извадете ја и завиткајте ја во ролат. Премачкајте го ролатот со павлака и посипете со рендано сирење, и оставете го во рерната 2-3 минути малку да порумени. Пред служење исечете го на парчиња дебели 2см.

This entry was posted on Wednesday, September 7th, 2011 at 13:06 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.