Пијани макарони во сос од вотка

Posted by: Marta

August 19th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Потребни состојки
4 тенки ленти чадена сланина
1/2 лажиче рузмарин (сув или свеж)
1 пакетче макарони
3 шолји доматен сос
1 чаша вотка
1/2 шолја хопла
сол, бибер
масло за јадење
пармезан или друг тврд кашкавал
Начин на подготовка:
Ставете ги макароните во солена и добро зовриена вода. Откако ќе се сварат земете едно тавче за пржење и ставете малку маслиново или сончогледово масло и испржете ја сланината. Во маснотијата од сланината додајте го рузмаринот и додајте ја вотката. Откако вотката ќе испари, додајте ги доматниот сос и водата оставете убаво да проврие смесата и додајте ја хоплата. Зачинете со сол и бибер по желба. На крајот, додајте ги сварените макарони во сосот и оставете ги настрана пет до десет минути за да ги впијат сосот. Сервирајте ги на чинија, а врз макароните изрендајте пармезан или друг тип потврд кашкавал.

This entry was posted on Friday, August 19th, 2011 at 14:57 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.