Брз чоколаден колач

Posted by: Marta

August 19th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Состојки:
2 шољи јогурт или 2 шољи кисело млеко, 2 шољи шеќер, 1/2 шоља масло, 2 шољи брашно,2 лажици какао, 2 мали лажички сода бикарбона.
за глазурата: 200 гр. чоколадо за готвење, 100гр. путер , 10 лажици млеко, 10 лажици шеќер

Подготовка:

Откога добро ќе ги измешате (рачно) сите состојки префрлете ги во тава веќе намачкана со масло и печете ги во рерна загреана на 170 степени.(По желба може да додадете во тестото рендана кора од еден портокал).
Млакото тесто прелијте го со топлата чоколадна глазура.
Колачот може дополнително да го украсите со шлаг или овошје.

This entry was posted on Friday, August 19th, 2011 at 10:37 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.