Кроасани

Posted by: Marta

August 17th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Состав:

  • 1 кг брашно,
  • 300 мл топла вода,
  • 200 мл млеко,
  • 2 јајца,
  • 60 гр квасец,
  • 1,5 лажичка сол,
  • 2 лажички шеќер,
  • 250 гр маргарин.

Подготовка:

Од дадените продукти (освен маргаринот) замесете средно меко тесто. Тестото поделете го на 32 топчиња. Многу е важно да се знае дека ова тесто не треба да се остави да стасува! Мора веднаш и брзо да се работи. Од топчињата расукајте мали округли кори. Во меѓувреме во подлабок сад растопете го маргаринот, доволно за да може да се мачка (да не биде целосно течен). Секоја кора премачкајте ја одозгора со маргарин и редете ги една врз друга осум кори. Осмата кора не ја премачкувајте со маргарин. Така ќе добиете четири посебни кори составени од осум помали кори. Секоја од четирите кори расукајте ја и округлата кора поделете ја на осум дела. Од секој дел завиткајте кифла. Така подготвените лиснати кифли редете ги во подмачкана тава. Одозгора кроасаните премачкајте ги со разматено јајце со една лажичка сол. По избор можете да ги посипете со сусам или ким.Кроасаните печете ги во загреана рерна на 250 степени, околу 30 минути.

This entry was posted on Wednesday, August 17th, 2011 at 11:49 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.