Пржен сладолед

Posted by: Marta

August 15th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • 500 гр. Сладолед од ванила
  • 30 ml. Масло
  • 150 ml. Вода
  • 1 Јајце
  • 125 гр. Брашно

 

ПОДГОТОВКА:

Извадете неколку топки сладолед и ставете ги во замрзнувач.

Во длабок сад скршете го јајцето, изматете го и додајте го просеаното брашно. Додека ја матите смесата додавајте по малку една шолја вода, за да добиете хомогена, густа смеса. Извадете ги топките сладолед од замрзнувачот и ролајте ги во смесата додека не се прекријат од сите страни. Потоа ставете ги во замрзнувачот уште 2 саати, за добро да се стврднат.
Во една тава загрејте го маслото и додајте ги топките сладолед. Пржете ги со превртување за да добро се испржат од сите страни. Сервирајте ги веднаш.

This entry was posted on Monday, August 15th, 2011 at 15:51 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.