Archive for August, 2011

Vegetarijanski polnet modar patlidzan

Posted by: Marta

August 19th, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК, ПОСНИ РЕЦЕПТИ

Modriot patlidzan zavitkajte go vo folija i pecete go vo rerna na 200C okolu 15 minuti.
Od koga ke se oladi prepolovete go na polovina po dolzina. Izdlabete ja sredinata, da ostane samo “shkolka” so debelina od 1cm. Proprzhete na maslo sitno seckan kromid i luk, dodadete ja krupno iseckanata sredina od modriot patlidzan, seckan domat i svaren oriz. zachinete so vegeta, origano i bosilok. Napolnete gi modrite patlidzani so smesata i pechete vo rerna uste 20 minuti.

Леб од банани

Posted by: Marta

August 19th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Состојки 1:
2 чајни филџана брашно
¾ чаен филџан шеќер
2 пакетчиња ванилин шеќер
1 печиво
ореви (по желба)

Состојки 2:
3 големи многу зрели банани
¼ чаен филџан кисело млеко
2 јајца
6 лажици путер, топен и оладен

Подготовката:
Рерната треба да биде загреана на 180 Целзиусови степени, решетката ставете ја најдолу.
1. Намачкајте една форма за леб со масло.
2. Првите пет состојки измешајте ги заедно.
3. Во друг сад, згмечете ги бананите, додавајте го киселото млеко, јајцата и путерот. Измешајте ги добро со дрвена лажица.
4. Внимателно додавајте ја смесата со банани кај брашното и мешајте сè дури да се добие густо/дебело тесто.
5. Тестото ставете го во претходно намачканата форма и печете го додека да добие кафеава боја (околу 55 минути).
6. Оставете го да се олади околу пет минути, а потоа можете да го вадите лепчето од банани од формата и можете да го сервирате.
7. Се служи топол, со чај, кафе или како да сакате.

Пијани макарони во сос од вотка

Posted by: Marta

August 19th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Потребни состојки
4 тенки ленти чадена сланина
1/2 лажиче рузмарин (сув или свеж)
1 пакетче макарони
3 шолји доматен сос
1 чаша вотка
1/2 шолја хопла
сол, бибер
масло за јадење
пармезан или друг тврд кашкавал
Начин на подготовка:
Ставете ги макароните во солена и добро зовриена вода. Откако ќе се сварат земете едно тавче за пржење и ставете малку маслиново или сончогледово масло и испржете ја сланината. Во маснотијата од сланината додајте го рузмаринот и додајте ја вотката. Откако вотката ќе испари, додајте ги доматниот сос и водата оставете убаво да проврие смесата и додајте ја хоплата. Зачинете со сол и бибер по желба. На крајот, додајте ги сварените макарони во сосот и оставете ги настрана пет до десет минути за да ги впијат сосот. Сервирајте ги на чинија, а врз макароните изрендајте пармезан или друг тип потврд кашкавал.

Pekinška patka

Posted by: Marta

August 19th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Pekinška patka

Pekinška patka е najpoznato jadenje vo Kina i tradicionalno se sluzi so mandarisnki palachinki. Ovoj recept reshiv da go postiram specijalno za Lidija i Tanja zatoa shto Pekinška patka im e omilen recept i dolgo vreme se spremaat da go zgotvat!…eve jas ushte go cekam toj den :D:D:D

Pekinška patka se podgotvuva na sledniov nachin:

Podgotovka na patkata:
Patkata dobro ja chistime i mieme, ja brisheme so krpa i zakachena so vrvca okolu vratot ja obesuvame na promaja da visi 4 casa. Wok tavata ja polnime so voda i dodavame svez gjumbir,mlad kromid,med,ocet i sheri brendi. Od koga vodata ke zovrie dodavame nisheste i varime krem. Patkata ja spushtame vo kremot i ja varime okolu 10-tina minuti po sto povtorno ja obesuvame na promaja da visi okolu 6 casa temelno da se isushi. Duri potoa mozeme patkata da ja pecheme na 200C po 30 minuti na sekoja strana.So ostar noz potoa patkata ja seceme na tenki parchinja i ja servirame vrz madarinskite palachinki ili pak zamotani vo niv.

Podgotovska na palachinkite:
Vo 3 solji brasho dodadete 1 solja zovriena voda i mesete testo 10 minuti.Ostavete go da se odmori 10 minuti i potoa isukajte krugovi so debelina od 1 cm. Premachkajte go sekoj krug so maslo i spoete dva po dva kruga. Potoa rasucete gi palacinkite ( kolku sto vi e golemo tavcheto za przhenje)i przhete gi bez maslo.Razdvojte gi palachinkite i ostavete gi edna vrz druga naredeni vrz parea 10-tina minuti.Po toa palachinkite se gotovi za sluzhenje.

Podgotovka na sosot:
500gr slivi, 2 lazici svaren grav,2 lazici domatno pire,2 lazici pasirani jabolki,2 lazici ocet,1 lazica sol, crven piper,pola solja sheker i 3/4 solji voda.
Slivite izlupete gi i iseckajte gi, dodadete gi ostanatite namirnici i varete go sosot okolu 30 minuti.
Sosot se sluzi prelien vrz pekinškata patka.

Посна проја

Posted by: Marta

August 19th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ПОСНИ РЕЦЕПТИ

Состојки:
3 шолји пченкарно брашно,
1 шолја бело брашно,
1 прашок за печиво,
една шолја обична вода,
две шолји газирана вода,
1/3 шолја зејтин,
сол,
семки од сончоглед и тиква, ленено семе или ким по желба.

Се замесува целата смеса и се истура во намрсено тавче. Дното на намрсеното тавче можете да го посипете со сусам, кој можете да го ставите и одозгора на тестото. Се пече 40 мин. на температура од 200 степени Целзиусови. По желба може да се додадете во смесата за проја сецкан спанаќ, праз,моркови рендани или маслинки. Смесата исто така можете да ја печете и во калапи за мафини.

Авокадо салата

Posted by: Marta

August 19th, 2011 >> САЛАТИ

Потребни состојки: Две авокада (помеки), главица кромид, три варени јајца, сол, сок од цеден лимон, мајонез
Подготовка
Авокадата се сечат на пола им се отстранува семката и внатрешноста се вади со лажица. Авокадата, варените јаца и кромидот се бленидираат додека не се добие хомогена смеса како паштета, се додава сокот од исцедениот лимон, сол и мајонез и се промешува. Се служи со пченкарен чипс.

Салата со краби

Posted by: Marta

August 19th, 2011 >> САЛАТИ

Потребни состојки: 2 пакувања краби, 1 главица целер, 1 главица црвен кромид, мајонез, едно капаче виски, сол
Подготовка
Замрзнатите краби се потопуваат во врела вода (1минута) за да се одмрзнат и да им се одлепи хартијата во која се запакувани, па се сецкаат на ситни коцки. Претходно сварениот целер исто така се сецка на коцки, а кромидот се сецка на долги ленти. Сето тоа се зачинува со сол и сок од 1 цеден лимон, па се промешува со мајонез. На крај се додава едно капаче виски.

Салата со чадено пилeшко филе

Posted by: Marta

August 19th, 2011 >> САЛАТИ

Потребни состојки: 1 главица Зелена салата, 2 домати, 1 краставица, 1 пакување чадено пилешко филе, пченка, кашкавал
Подготовка:
Сите состојки се сецкаат на ситни коцки, се додава пченката, се зачинува со сол, оригано, маслиново масло, и се прелива со сос од мајонез и павлака. Пред сервирање посипете врз салатата и лебни кубети.

Meksikanska salata ( so pecheni piperki)

Posted by: Marta

August 19th, 2011 >> ПОСНИ РЕЦЕПТИ, САЛАТИ

Potrebni sostojki:
1 kg.crveni peceni piperki, 300 gr shunkova salama, okolu 1/2 tegla kiseli krastavicki,1 konzerva pcenka
Podgotovka:
Piperkite, shunkovata salama i krastavicite se seckaat na dolgi tenki lenti (kako shpageti), se promesuvaat i se dodava pcenkata. Se zacinuva so sol, pa se pomesuva so 200gr pavlaka i 600gr majonez.
se sluzhi so pchenkaren chips.
Ovaa salata ima i svoja varijanta za post. Namesto shunkova salama se stava tuna, i posen majonez. (se razbira bez pavlaka)

Цезар салата

Posted by: Marta

August 19th, 2011 >> САЛАТИ

Потребни состојки
за преливот
• 20 мл. балзамиран оцет
• 1 лажица маслиново масло
• 100 грама мајонез и 1 лажица павлака
• 20 мл. Brandy

за салатата
• 1 Кришка леб
• Краставица
• Зелена салата
• Домати
• рендан пармезан
• 100-150 гр. Пилешко
• малку Црн пипер

Подготовка
Зелената салата ја сечеме. Ја сервираме во длабока чинија. Пилешкото филе го сечеме на коцки. Го ставаме во тава со загреано масло да се пржи со вегета и црн пипер. Кога ќе се пропржи пилешкото, го вадиме на чинија и го оставаме да се олади.
Лебот го сечеме на коцки и него го ставаме во тавата каде што се пржеше пилешкото, за да се пропржи. Промешуваме и веднаш штом ќе се пропржат коцките леб ги вадиме на чинија и ги оставаме да се оладат. Краставицата ја сечеме на коцки и ја ставаме во подлабок сад. И доматот го сечкаме на коцки и го ставаме во садот. Во садот ги додаваме испрженото пилешко на коцки и испржените коцки леб. Состојките ги Ѓпромешуваме и ги ставаме врз зелената салата. Мајонезот го мешаме со оцетот,маслото,павлаката и коњакот. Зачинуваме со малку сол,црн пипер и убаво промешуваме за состојките да се изедначат. Со ова ја прелеваме салатата. На крајот ставаме рендан пармезан.