Archive for the ‘СОСОВИ И ПРЕЛИВИ’ Category

Puter od badema

Posted by: Marta

December 1st, 2013 >> ПОСНИ РЕЦЕПТИ, СОСОВИ И ПРЕЛИВИ

Sastojci:
250g pečenih badema (može i sirovih)
kašika kokosovog ulja
pola kašičice soli

U multipraktiku sa  nožem meljite bademe i so. Kokosovo ulje dodajte kad bude izgledalo kashasto.Meljite još minut pa prespite u teglicu…

Прелив од шунка

Posted by: Marta

November 19th, 2011 >> СОСОВИ И ПРЕЛИВИ

1/2 кромид
150гр.шунка
100гр.гауда
50гр. путер
300 мл. неутрална павлака за готвење
магдонос,сол,бибер

Изрендајте го ситно кромидот, и испржете го на 50гр. путер. Додадете ја ситно исецканата шунка. Кога шунката благо ќе се зарумени, додадете ја ренданата гауда и павлаката и варете не повеќе од 5 минути.Зачинете со ситно сецкан свеж магдонос, сол и бибер и топлиот прелив прелијте го преку њоките или пастата.

Фонду (Cheese fondue)

Posted by: Marta

October 13th, 2011 >> СОСОВИ И ПРЕЛИВИ

250грама рендан тврд жолт кашкавал (Gruyère)

250грама швајцарски кашкавал (Emmental)

1 парче лук

Потребни состојки:

1 чаша суво бело вино

1 лажичка цеден лимон

3,5 лажички пченкарно брашно

бибер и морско оревче по вкус

Истријте ја внатрешноста на среден сад со излупеното парче лук. Фрлете го лукот. Додадете го виното и сокот од лимон и оставете ги до вриење на средна температура. Во средниот сад, измешајте ги двата вида кашкавали со брашното. Измешајте ја смесата од кашкавал со виното, додавајќи ја смесата со рака и чекајте да се истопи пред да додадете друга рака. Фондуто може да направи меури, ама не го оставајте да зоврие. Зачинете го со моревско оревче и бибер.
Ставете го фондуто во сет за фонду и држете го топло со грејачот. Се служи веднаш!

Внатре можете да мацнете со коцки од брускети, парчиња леб, пилешко, млади варени или печени компири или парчиња јаболка.

Млечен сос со краставички, лешници и фета сирење

Posted by: Marta

October 10th, 2011 >> САЛАТИ, СОСОВИ И ПРЕЛИВИ

Потребни состојки:

500 гр. фета сирење
250 мл. Млеко
200 гр. печени лешници
1 лажичка оригано
1 печена црвена пиперка
2 краставици
100 гр. црни маслинки
100 гр. зелени маслинки
Сол и црн пипер
2 кесички чипс со вкус по желба или пак зеленчук по желба (краставица, пиперка, морков, праз)

Подготовка:

Ставете ги сирењето, млекото, ситно сецканите лешници, ориганото и ситно сецканите краставички во посебен сад и промешајте. Отстранете ги семките од маслинките и исецкајте ги на коцкички па додадете ги во садот. Исто така исецкајте ја пиперката и додадете ја во садот, па наросете сол и црн пипер.Смесата мешајте ја додека не се соедини, а можете да ја изматите и во блендер.Откако сосот ќе се соедини, ставете го во длабоки украсни чинии за сервирање, а околу чиниите наредете сецкан свеж зеленчук, како пиперки, краставица и морков, или пак чипс по желба.

Zelen majonez sos

Posted by: Marta

August 15th, 2011 >> СОСОВИ И ПРЕЛИВИ

Zelen majonez sos:
50gr spanak,50gr.zelena salata,1 kitka magdonos,30gr.estragon,3dcl majonez,prstofat kaenski biber,sol po vkus.
Svarete go spanakot,salatata,estragonot i magdonosot, iscedete i dobro ispasirajte.Dodadete go majonezot, pobiberete i poslete. Sluzete go sosot laden, prelien vrz njokite ili drug vid testenina.

Preliv za testenini so sirenja

Posted by: Marta

August 15th, 2011 >> СОСОВИ И ПРЕЛИВИ

Preliv za njoki:
50gr puter, 20gr rendan parmezan, 2dcl slatka pavlaka, 100gr. Rendan trapist,3 kocki sirenje za machkanje (zdenka).Zagrejte i kratko provarete go puterot, pavlakata i sirenjata. Prelijte preku toplite njoki.

Pesto od orevi ( pesto Di Nocce )

Posted by: Marta

August 13th, 2011 >> СОСОВИ И ПРЕЛИВИ

2 solji orevi meleni
1 solja rendan parmezan
1solja slatka pavlaka
1/2solja mleko
1/2 laziche muskatno orevche
sol, biber
Site sostojki se stavaat vo sad, se varat kratko na tivok ogan i se prelivaat njokite ili testeninata so topliot sos.

Sos od domati

Posted by: Marta

August 13th, 2011 >> СОСОВИ И ПРЕЛИВИ

Sos od domati :
1kg domati, 1 lazhiche brashno, 1 lazhiche sheker,1 dcl maslo, 2 lazhici suv bosilok ili kitka svez bosilok, sol i biber po vkus.
Izlupete gi domatite i ispasirajte. Zagrejte go masloto, dodadete go brashnoto i proprzhete no da ostane svetlo, dodadete gi domatite i varete 40 minuti na umerena temperatura. Dodadete go shekerot,bosilokot , solta i biberot.

Pesto sos! ( pesto alla Genovese)

Posted by: Marta

August 13th, 2011 >> СОСОВИ И ПРЕЛИВИ

И веднаш по рецептот за њоки следуваат и неколку рецепти за сосови и преливи…
Песто сосот за мене е врв за задоволување на сите сетила. Крал на преливите и сосовите!
пола главица лук
Состојки:
3 полни раце босилок
1 полна рака рендан пармезан
1 пакетче пињоли
морска сол, бибер
ладно цедено маслиново масло
Подготовка:
Лукот излупете ги и исечкајте ги ситно.,ливчињата босилек убаво измијте ги, извадете им ги рачките и грубо исечкајте ги. На тефлонско тавче, тостирајте ги пињолите додека не добијат благо кафена боја и почнат да миисаат феноменално. Сите состојки (освен пармезанот) ставете го во толчник и толчете ги додека не добиете една хомогена смеса, како паста. Ставете ги прво пињолите, па лукот и на крај босилекот.Кога пастата ќе нема грутки или било какви парчиња босилек, ставете го ренданиот пармезан и измешајте. Додадете го маслото. Трикот за тоа колку масло да ставите во пестото е тоа дека кога ставате масло, треба да имате на ум пестото да се направи како тиња. Да, баш така. Ни густо, ни ретко.Зачинете со морска сол и бибер, по вкус.

Бешамел сос

Posted by: Marta

August 12th, 2011 >> СОСОВИ И ПРЕЛИВИ

 

Францускиот сос бешамел е клучна состојка во многу вкусни јадења. Затоа, пред да почнете да приготвувате вистински специјалитети, потребно е да го владеете мајсторството на сосот бешамел.

Подолу е дадена рецептата за приготвување на ½ литар бешамел сос.

Состојки

40g брашно;
40g путер;
500ml млеко;
сол и црна пипер;
мелено индиско оревче.

Начин на подготовка

Растопете го путерот во тавче на ниска температура. Кога ќе почне да се прави пена, додајте го брашното и оставете го да се готви 5 минути. Преку целото време мешајте брзо со дрвена лажица. Турете малку од млекото. Ќе се формира каша со грутки. Потоа додајте го остатокот од млекото и мешајќи обидете се да добиете хомогена смеса без грутки. Додајте ги солта, пиперот и индиското оревче.