Archive for the ‘САЛАТИ’ Category

Sweet Potato and Cream Cheese Salad

Posted by: Marta

March 1st, 2014 >> САЛАТИ

1 кг сладок компир

250 гр крем сирење

100мл хопла

300 гр пржена сланина

мед (ако компирот не е доволно сладок)

сол, црн бибер

1 лажица суво грзоје

 

Компирот се пече во рерна. Додека е сеуште топол се лупи и се гмечи со вилушка ( не премногу како за пире).Во компирот се промешуваат сите останати состојки и се служи посипано  со суво грозје.

 

 

Кинеска Харусаме салата

Posted by: Marta

March 1st, 2014 >> САЛАТИ

500 гр оризови нудли

300 гр шунка

омлет од 3 јајца

1 краставица

3-4 моркови

за преливот потребни состојки

5-6 големи лажици соја сос

3 лажици балзамико оцет

1 лажица шеќер

3 лажици масло од сусам

сусам

Подготовка

Се варат нудлите, се цедат убаво и се мешаат со предгодно исецканиот зеленчук и шунка.Зеленчукот и шунката се сецкаат на тенки долги стапчиња. Се пржи омлет од јајцата и се сецка на ленти.се додава во нудлите,шунката и зеленчукот.Се преливаат со преливот од горе наведените состојки и се посипува со сусам.

 

Салата од пченка и сусам

Posted by: Marta

March 1st, 2014 >> САЛАТИ

состојки

1 кеса замрзната пченка (500гр)

40-50гр сусам

250гр крем сирење

200 гр павлака

сол

Подготовка

Се вари кратко пченката. Сусамот се пропржува без масло. Оладените пченка и сусам се мешаат со крем сирењето и павлаката и се посолува по вкус .

Ekzotik salata

Posted by: Marta

March 1st, 2014 >> САЛАТИ

Sostojki:

2-3 snopcinja praz (debeli kolku prst, zeleniot del okolu 15cm dolgi)

1 konzerva seckan na kocki ananas (800gr)

500gr vareno pilesko belo meso, ili telesko

5 vareni jajca

1 tegla majonez (720ml)

 

 

Podgotovka:

Prazot se secka na tenki krugcinja se stava vo sad i se posoluva.Vrz prazot se redat parcinjata iseckan ananas, vrz ananasot se redi iseckanoto meso i povtorno se posluva. Vrz mesoto se redat iseckanite vareni jajca i odozgora se preliva so majonezot (bez meshanje!). Se zatvara sadot so kapak i se ostava da odstoi 24h vo frizider. Sledniot den salatata se promesuva i se servira.

 

Salata Mila

Posted by: Marta

November 16th, 2012 >> САЛАТИ

1 marula sitno seckana, sol,maslinovo maslo,origano, 2 domati iseckani na kocki, 150 gr. tenko secena slanina i isprzena, kocki belo ovco ili mesano sirenje. Se 200 ml razmatuva pavlaka,2 supeni lazici majonez, malku sitno sirenje i origano i se preliva vrz salatata.

Salata od palacinki

Posted by: Marta

November 13th, 2012 >> САЛАТИ

Sastojci

  • 10-15 palacinki
  • 200 gr  kulena ili cajne,sunke, prsute…
  • 10-15 komada  maslinki punjenih paprikom
  • 4-5  pecene crvene paprike
  • 9-10 kom kiselih krastavcica
  • 200 ml kisele pavlake
  • 200 gr majoneza
  • 200 gr  kackavalja ili belog tvrdjeg sira
  • malo mlevenog bibera

Priprema

Palacinke napravite kao sto to obicno radite,samo ih malo posolite.Kad ih ispecete iseckajte ih na tanke rezance.Kulen isecite na tanke listice,pa onda na kockice.Ako nemate kulen,mozete da naseckate cajnu kobasicu, prsutu ili sunku.Krastavcice mozete da narendate,a masline isto sitno iseckajte.Sir narendajte.Pecenu papriku iseckajte na kockice,a ako je iz zamrzivaca,prvo je proprzite na ulju.Pomesajte majonez i pavlaku,dodajte malo mlevenog bibera,pa sjedinite sve sastojke.Preko salate narendajte kackavalj ili tvrdji beli sir i  stavite u frizider da se salata ohladi.

Топчиња од сирење

Posted by: Marta

August 3rd, 2012 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, САЛАТИ


Состав
300 грама сирење и кашкавал
3 јајца
300-350г брашно
1 прашак за печиво
лебни трошки

Сирењето и кашкавалот се рендаат и во нив се додаваат останатите состојки. Убаво се измешува тестото. Од тестото се формираат топчиња,се валкаат во лебни трошки и се пржат во врел зејтин.

Жилиен салата

Posted by: Marta

August 3rd, 2012 >> САЛАТИ

1 Зелена салата исечена на тенки лентички
2 поголеми рендани варени моркови
250г. шунка на исечена на тенки лентички
200г. рендан кравји кашкавал
200 мл павлака
150-200 мл. мајонез
сол и бибер
Сите горе наведени производи се мешаат заедно. Салатата се сервира добро оладена.

ПОЛНЕТИ ЈАЈЦА

Posted by: Marta

February 24th, 2012 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, САЛАТИ

6 јајца
200 грама шунка (ситно сецкана или рендана)
100 грама рендан кашкавал
1 лажичка сол
1 лажичка сенф
2-3 лажички мајонез
Малку маслиново масло
Потребни се 6 тврдо варени јајца. Се сечат на пола и жолчката се трга на страна. Во тавче се става маслиновото масло се ставаат ситно исецканата шунка и малце се пропржува.Откако ќе се олади.се меша со жолчките, сол, сенф и мајонез за да се добие една хомогена смеса. Јајцата се полнат со смесата и одозгора се наросува ренданиот кашкавал.

Зелена салата со прелив и суво грозје

Posted by: Marta

February 10th, 2012 >> САЛАТИ

1 Зелена салата

2-3 Домати

100 гр пршута

100 гр кашкавал

50 гр суво грозје

Мајонез и павлака

зачини-вегета,оригано,босилок,бибер,сол

Зелената салата се сецка тенко,доматите се сечат на тенки резанки,пршутата исто така а кашкавалот на коцкички.Се додава сувото грозје, се прелива со маслиново масло се убаво се промешува.Мајонезот (2-3 големи лажици) со павлаката (околу 200гр.) се меша со зачините. салатата се прелива со преливот и лесно се промешува.