Archive for the ‘МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ’ Category

Кинеско слатко-кисело пилешко

Posted by: Marta

August 15th, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Состојки:

Пилешко:
1kg    пилешки гради (без кожа и коски)
1       шолја брашно
½      шолја млеко
2       јајца
зачини: црн пипер, ѓумбир, лук во прав (по вкус)

 

Зеленчуци и ананас:
1    зелена пиперка
1    црвена пиперка
1    глава кромид
2    моркова
500g    ананас (од конзерва)

 

Слатко-кисел сос:
½ шолја    сок од ананас (од конзервата)
¼ шолја    шеќер
¼ шолја    црвен вински оцет
3 с.л.        сок од лимон
2 с.л.        пченкарно брашно

Слатко-кисело пилешко

Исечкајте го пилешкото месо на коцки (не премногу ситни).

Во длабок сад ставете ги јајцата и млекото. Матете додека не се добие хомогена смеса. Во друг плиток сад промешајте ги брашното и зачините.

Во тавче ставете околу 1cm масло. Загрејте го. Земете дел од парчињата пилешко и потопете ги во садот со јајцата и млекото. Потоа извадете ги и валкајте ги во садот со брашното. Ставете ги во загреаното масло и пржете додека не добијат златна боја. Превртувајте ги парчињата за да бидат испржени подеднакво од сите страни. Откако ќе се испржат, ставете ги во сад со хартија за да се исцеди маслото. Повторете ја постапката неколку пати, додека не го приготвите целото месо. Оставете го настрана.

Подготовка на сосот

Во мал длабок сад, промешајте го пченкарното брашно со малку вода, додека не добиете течна хомогена смеса.

Во тенџере ставете го сокот од ананас и додајте 1 шолја вода. Загрејте го на тивок оган. Полека додавајте од шеќерот, постојано мешајќи. Откако ќе се раствори шеќерот, полека додајте го винскиот оцет, па сокот од лимон, без да престанувате со мешање.

Додајте ја смесата од пченкарно брашно и вода. Продолжете постојано да мешате. Сосот ќе зоврие, па ќе почне да се згуснува. Тргнете го од огнот откако ќе ја постигнете посакуваната густина (треба да изгледа како сируп). Оставете го настрана.

За попривлечен изглед, можете да додадете неколку капки црвена прехранбена боја додека го приготвувате сосот.

Како алтернатива, можете да користите кафеав шеќер и ќе добиете потемна боја на сосот.

Подготовка на зеленчуците и спојување на деловите

Измијте ги пиперките, извадете ги семките и исечкајте ги на квадратни парчиња од 1-2cm. Излупете го кромидот и исечкајте го на мали парчиња од 1-2cm. Исчистете ги морковите и исечкајте ги дијагонално на тенки парчиња.

Ставете малку масло во големо тавче (ако имате вок, искористете го). Загрејте го на средна температура. Додајте ги сите зеленчуци (без ананасот) во тавчето и гответе додека кромидот не добие златна боја, притоа често промешувајќи.

Додајте го претходно приготвениот сос и продолжете да мешате додека не се соедини сосот со зеленчуците.

Ако парчињата ананас се во форма на круг, исечкајте ги на коцки. Додајте ги во тавчето заедно со приготвените парчиња пилешко. Мешајте на тивок оган, додека не се затоплат.

Можете да го сервирате јадењето со ориз.

Shrimp Cooked on Himalayan Pink Salt

Posted by: Marta

February 20th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

ShrimpsI’ve always wanted to cook something on Himalayan pink salt, but I just can’t for the life of me tell you why. I knew that flavor-wise there couldn’t be any real difference between cooking on pink salt, and simply seasoning with it, but that didn’t seem to matter.

Just the idea of cooking on what’s basically a slab of crystal, appealed to some indefinable internal force inside of me. Having said that, I still reserve the right to continue to mock those people that wear crystals for their healing properties, because that’s just nuts.

Anyway, back to these shrimp. As I summarize in the video: it was fun, I’m glad I did it, but I don’t think I would do it again, unless it was for some showy, interactive first course.More shrimps

There’s no doubt letting your guests cook their own shrimp on hot, pink salt would definitely be a neat way to start off a dinner party.

Above and beyond the Himalayan pink salt experiment, the ultra-simple shrimp preparation seen here can be easily adapted to your trusty non-crystal saute pan.

You’ll be pleasantly surprised how good seared shrimp are with nothing more than a pinch of cumin and cayenne. Just don’t forget the salt! Enjoy.

Ingredients:
1 pound large shrimp
1 teaspoon grapeseed oil
1/4 teaspoon cumin
1/4 teaspoon cayenne
salt to taste if using conventional cooking methods