Посен чоколаден колач

Posted by: Marta

March 9th, 2014 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Една и пол  чаша кисела вода

Една и пол чаша шеќер

Една и пол чаша брашно

Една чаша зејтин

1 прашок за пециво

1 ванила

3 големи лажаици какао

100 гр сецкани ореви ( по желба)

Мерката се чаша се однесува на чаша од 250мл.

Сите состојки се мешаат и тестот се пече во намастено тавче.

Од кога ќе се испече се препачкува со 5 големи лажици џем од кајсии и врз џемот се става глазура од 150 гр чоколадо за готвење стопено со 4 лажици зејтин и малку вода.

 

 

 

This entry was posted on Sunday, March 9th, 2014 at 14:36 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
3 Responses to “Посен чоколаден колач”

umak od govana

govno u sosu

beeeeeeee

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>