Кинеска Харусаме салата

Posted by: Marta

March 1st, 2014 >> САЛАТИ

500 гр оризови нудли

300 гр шунка

омлет од 3 јајца

1 краставица

3-4 моркови

за преливот потребни состојки

5-6 големи лажици соја сос

3 лажици балзамико оцет

1 лажица шеќер

3 лажици масло од сусам

сусам

Подготовка

Се варат нудлите, се цедат убаво и се мешаат со предгодно исецканиот зеленчук и шунка.Зеленчукот и шунката се сецкаат на тенки долги стапчиња. Се пржи омлет од јајцата и се сецка на ленти.се додава во нудлите,шунката и зеленчукот.Се преливаат со преливот од горе наведените состојки и се посипува со сусам.

 

This entry was posted on Saturday, March 1st, 2014 at 11:42 and is filed under САЛАТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.