Турли тава

Posted by: Marta

September 14th, 2012 >> ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

1,5 кгр. мешано месо (свинско и телешко месо исечено на коцки)
200 гр. боранија
20-30 парчиња бамја
1 црн патлиџан
1 тиквичка
1/2 кгр. зелка
1-2 зелени пиперки
1-2 домати
1/2 кгр. компири
1/2 кгр. моркови
200 гр. масло
сол
бибер

Целиот зеленчук се чисти и се сече на парчиња и се става во тава (највкусно би било доколку турлитавата ја готвите во земјана тава). Убаво измешајте u пoсолете гo по вкус. Преку зеленчукот наредете ги парчињата месo претходно издинстани со малку масло и вода. Ставете вегета и бибер, прелијте со масло и ставете во рерна да се пече на темпераryра од 200°С, околу 2 часа.

This entry was posted on Friday, September 14th, 2012 at 14:42 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>