Archive for August, 2012

Supa od zelene salate i hleb s paradajzom

Posted by: Marta

August 3rd, 2012 >> ЧОРБИ, СУПИ

1 glavica zelene salate
1 glavica luka
1/2 ljute crvene paprike
1 l bujona
100 ml pavlake
maslinovo ulje

Isecite luk na sitno, a papriku na kolutiće. U velikoj posudi ih malo propržite na maslinovom ulju.
Dodajte bujon i pavlaku. Operite salatu i ostavite nekoliko listova za ukras. Dobro ocedite listove i stavite u supu. Ostavite da se kuva 5 minuta. Ispasirajte supu.
Za hleb s paradajzom propržite kriške hleba na roštilju ili u rerni. Čen belog luka isecite na krupno, a paradajz prepolovite. Kriške prvo premažite belim lukom, a onda stavite paradajz. Na kraju poprskajte s malo maslinovog ulja i posolite.
Poslužite supu ukrašenu svežim listovima zelene salate i kriškom hleba s paradajzom.

Чорба од коприви

Posted by: Marta

August 3rd, 2012 >> ЧОРБИ, СУПИ


Состав

1 кгр. коприви
2 јајца
1/2 кгр. кисело млеко
брашно
кромид
масло
сол
Исчистете ги кoпривите, измијте ги и пoпарете ги сo врела вода. Откакo ќе oмекнат исечете ги ситнo. Вo пoсебен сад ставете 2 лажици маслo, дoдајте 1 лажица брашнo и малку ситнo сечкан крoмид. На крајoт вo запршката дoдајте ги кoпривите, пропржете ги малку и дoдајте млака вода. Откако ќе се свари чорбата, зачинете ја сo јајца измешани сo киселoтo млекo.

Топчиња од сирење

Posted by: Marta

August 3rd, 2012 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, САЛАТИ


Состав
300 грама сирење и кашкавал
3 јајца
300-350г брашно
1 прашак за печиво
лебни трошки

Сирењето и кашкавалот се рендаат и во нив се додаваат останатите состојки. Убаво се измешува тестото. Од тестото се формираат топчиња,се валкаат во лебни трошки и се пржат во врел зејтин.

Торта со цветови од тиквички

Posted by: Marta

August 3rd, 2012 >> ЗЕЛЕНЧУК


Состав

4 тиквички
3 јајца
150 гр. фета сирење
1 дцл. млеко
2 лажици павлака
1 лажица брашно
сол и црн бибер

Измиените тиквички исечете ги по должина со нож за лупење компири, на тенки ленти На работната маса ставете една лента од тиквичка и на крајот ставете и фета сирење. Од половина продолжете со втора, па трета лента. Направете ролнички и водете грижа да не бидат стегнати. Ставете ги цветовите во плех за печење премачкан со масло и ставете го во рерна на 250 C околу 15-20 минути. Јајцата, млекото, павлаката, солта, брашното и биберот измаете ги во посебен сад. Можете да додадете и рендано сирење по желба. Со оваа смеса прелијте ги цветовите од тиквички и печете додека солената торта не порумени.

Неговото Височество бифтек!

Posted by: Marta

August 3rd, 2012 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Кога се при­го­твува биф­тек, најва­жни се две работи: одле­жу­вање, одно­сно зре­ење на месото и вре­мето на печење. Посто­јат две различни мислења во врска со зре­е­њето на ова месо. Спо­ред едното, нај­до­бра мари­нада е онаа под­го­твена од масло и сенф.

Дру­гиот начин на зре­ење е со хер­ме­тичко затво­рање на месото во кесичка и пото­пу­вање во вода која врие. Во ваку­у­мот, месото започ­нува да ги пушта сво­ите сокови и ста­нува многу меко. Се чува 10 дена во фри­жи­дер, на 4–6 сте­пени. Дури потоа е под­го­твено за печење.

Пред печење, месото треба добро да се исцеди. Мора многу да се вни­мава и на самото печење. Може да биде многу крваво, средно крваво или добро печено. Колку повеќе се пече, толку повеќе губи на соч­ност и мекост.

Една негова вари­јанта е и добро позна­тиот сиров биф­тек или карпачо. Еден начин на негово при­го­тву­вање е месото да се исече на многу тенки пар­чиња, се реди на чинија и се зачи­нува со сол, бибер, мари­нада од масли­ново масло, лимон и копар. Одо­згора може да се нароси со лив­чиња боси­лек или тартуф.

Друга позната вари­јанта е татар биф­те­кот. Во овој слу­чај, месото се сечка на ситни коцки и потоа се пре­лива со микс од жолчка од јајце и сенф, сол и бибер. По желба се дода­ваат маг­до­нос, масли­ново масло, таба­ско, сок од лимон или коњак. Сѐ добро се меша и потоа се сервира со црн леб или тост. ●

Бифтекот се сече на дебелина од 1 – 2 цм. Од месото се вади мрснотијата а се препорачува бифтекот претходно да отстои некое време во масло за да омекне. Се пече на јако загреана скара од 3 до 6 мин. Кога ќе се испече едната страна се врти на другата. Бифтекот се спрема според желбите: крваво,полукрваво или скроз печен. Ако под притисок на прстите е многу меко тогаш во внатречноста е уште сирово, Ако под притисок на прстите е нешто поцврсто тогаш е полупечено,и ако е цврсто значи да е потполно печено.

Жилиен салата

Posted by: Marta

August 3rd, 2012 >> САЛАТИ

1 Зелена салата исечена на тенки лентички
2 поголеми рендани варени моркови
250г. шунка на исечена на тенки лентички
200г. рендан кравји кашкавал
200 мл павлака
150-200 мл. мајонез
сол и бибер
Сите горе наведени производи се мешаат заедно. Салатата се сервира добро оладена.