Шпагети со тиквички и ракчиња ( Fabio`s Shrimp Zucchini Pasta)

Posted by: Marta

May 26th, 2012 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Потребно

500 гр шпагети

1  тиквичка ( по можност темно зелена)

250 гр ракчиња

1 чешне лук

1 чаша бело вино

маслиново масло

магдонос

сол и бибер

Подготовка

Ситно се сецка лукчето и се запржува на повеќе маслиново масло. Се додава сецканата тиквичка ( не лупена), се пржи кратко па се додаваат ракчињата и виното, се наросува бибер и сол. Се вари додека виното не испари.  Шпагетите се варат во солена вода, се цедат и се мешаат во подготвениот сос, се додава ситно сецкан магдонос и се служи топло се разбира како и секоја друга паста :)

 

This entry was posted on Saturday, May 26th, 2012 at 12:52 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>