Пита со зеље,шунка и печурки

Posted by: Marta

May 26th, 2012 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Потребно

500гр тенки кори за баклава

500 гр зеље

300 гр шунка

300 гр печурки (шампињони)

4 јајца

200 гр млеко

100 гр зејтин

1 прашок за пециво

сол

Подготовка

Зељето се обарува во вода, се цеди и ситно се сецка. Се матат со вилушка јацата, млекото и зејтинот. Се додава прашокот за пециво и зељето и се посолува.

Корите (една по една) се топат во смесата и згужвани се редат во подмастена тепсија. Преку првиот ред кори се ренда шунката и сецканите печурки и потоа повторно се редат згужвани кори. Питата се пече во загрена рерна на 200 Ц околу 30-тина минути.

 

This entry was posted on Saturday, May 26th, 2012 at 12:43 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>