Меки зелени мафини

Posted by: Marta

April 29th, 2012 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

 

4 јајца

18 лаживи брашно

1 прашок за пециво

200 мл јогурт или кисело млеко

200 мл зејтин

2 лажички сол

500 гр спанаќ ( обарен во солена вода, исцеден и исецкан)

300 гр бело сирење

300 гр сланина (исецкана на коцкички и испржена)

Се заедно се меша, се тура од смесата во подмачкано тавче со дупки ( за мафини или проички) или пак во калапчиња за мафини, се посипуваат со сусам и се печат на 180Ц околу 40 минути.

 

 

 

This entry was posted on Sunday, April 29th, 2012 at 16:17 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>