Чешки кнедли

Posted by: Marta

April 22nd, 2012 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Состојки:

– 1 лажица масло

– 2 земички

– ½ кг. брашно

– 1 јајце

– 2 дл. млеко

– малку сол

 

Подготовка:

На масло пропржете ги претходно исечканите(на коцки) земички. Во посебна чинија ставете брашно, додадете му јајце, сол и постепено додавајте млеко.

Во оваа смеса додадете ги пропржените земички. Сето тоа добро измешајте го. Во поголем сад ставете вода да зоврие.

Кога ќе почне да врие, со лажичка вадете ги кнедлите една по една и спуштајте ги во водата. Кога ќе бидат готови ќе испловат на површината.

Овие чешки кнедли можете да ги сервирате по желба со месо, риба, зеленчук

This entry was posted on Sunday, April 22nd, 2012 at 15:22 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>