Сендвич со печено сирење

Posted by: Marta

April 22nd, 2012 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Состојки:

– 2 парчиња леб, по можност француски леб (багет)

– путер

– козјо сирење (или друго сирење по желба)

– домати

– рукола (или друга зелена салата по желба)

– пршута (тенко исечкана)

– мек кашкавал (гауда, ајдамер…)

 

Подготовка:

Намачкајте го лебот со путер од сите страни (надвор и внатре). Внатре ставете парче козјо сирење. Врз сирењето наредете домат, рукола, пршута и мек кашкавал, затворете го сендвичот и ставете го во рерна. Печете го на слаб оган додека не се зарумени лебот.

 

This entry was posted on Sunday, April 22nd, 2012 at 15:28 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.
One Response to “Сендвич со печено сирење”

Marta potreben mi e kontakt so tebe, za predlog za sorabotka. Kako moze – mejl, FB … ?