Кинески ориз со јајца

Posted by: Marta

April 22nd, 2012 >> ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Состојки ( за 6 порции):

– 2 лажици масло

– 3 јајца, изматени

– 6 филџани долгнавест ориз, сварен и изладен

– 2-3 млади кромитчиња, ситно исечкани

– 2 бабури, ситно исечкани

– 1 филџан грашок или брокула, по желба

– 1 морков

– 250 г ракчиња

– Сол и бибер

– Соја сос

Во подлабок сад за готвење испржете ги јајцата со постојано мешање. Кога ќе бидат готови, додадете го предходно сварениот ориз, убаво измешајте и тргнете го садот од оган.  Во вок тава или подлабоко тавче за пржење испржете ги на врел зејтин сецканите бабури,ракчињата, кромидот исецкан на ситни тркалца, морковот исечкан на коцкички  и грашокот. Зеленчукот пржете го најмногу 2 минути.Додадете го оризот и иститнетата кајгана од јајца, соја сос ( количината е по желба) промешајте 2-3 пати и послужете.

This entry was posted on Sunday, April 22nd, 2012 at 15:04 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>