Француски солен колач со кашкавал и маслинки

Posted by: Marta

April 11th, 2012 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

  • 250 милилитри Млеко
  • 1 лажица Маслиново масло
  • 100 грама Маслинки
  • 100 грама Кашкавал
  • 100 грама Брашно
  • 4   Јајца
  • малку   Сол

Помешајте ги брашното, прашокот за печиво и солта.
Додадете 4 јајца, претходно само малку разматени со вилушка, па со лажица соединете ги јајцата и брашното, мешајќи додека смесата не стане глатка без грутчиња.
Потоа додадете го млекото, кашкавалот, маслинките и маслиновото масло, добро измешајте и оставете саат-два да отстои.
Промешајте, префрлете во четвртаста тепсија, кој претходно сте го обложиле со хартија за печење.
Печете околу 40 минути на температура од 180-200 степени или додека не добие убава златна боја.

This entry was posted on Wednesday, April 11th, 2012 at 15:03 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>