Дроб сарма

Posted by: Marta

April 7th, 2012 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

2 јагнешки марамици
1 комплет за дроб сарма(срце,џигер,крезли,бубрези…)
1/2 шоља ориз
1 китка кромидчиња млади
2 јајца
пола китка магдонос
1 коцка супа говедска
1 лажиче црвен пипер
сол и црн бибер

Комплетот за дроб сармата го ставаме со коцката супа да се свари околу 1 ч.Ги цедиме џигерите и другите ситнежи и ги сецкаме на многу ситни коцки.Во голема тава за пржење ги пржиме ситнежите и го додаваме оризот.Пропржуваме уште 2-3 мин.Тргаме од оган и ги ставаме сецканите кромидчиња,магдоносот,јајцата,зачините,промешуваме убаво и го динстаме додека не испари вишокот течност.Во тавче ја развлекуваме убаво марамицата,ја полниме со смесата и ја покриваме со другата марамица.Дроб сармата ја печеме околу 40 мин на 180 Ц.

This entry was posted on Saturday, April 7th, 2012 at 00:04 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>