Archive for April, 2012

Меки зелени мафини

Posted by: Marta

April 29th, 2012 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

 

4 јајца

18 лаживи брашно

1 прашок за пециво

200 мл јогурт или кисело млеко

200 мл зејтин

2 лажички сол

500 гр спанаќ ( обарен во солена вода, исцеден и исецкан)

300 гр бело сирење

300 гр сланина (исецкана на коцкички и испржена)

Се заедно се меша, се тура од смесата во подмачкано тавче со дупки ( за мафини или проички) или пак во калапчиња за мафини, се посипуваат со сусам и се печат на 180Ц околу 40 минути.

 

 

 

Сендвич со печено сирење

Posted by: Marta

April 22nd, 2012 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Состојки:

– 2 парчиња леб, по можност француски леб (багет)

– путер

– козјо сирење (или друго сирење по желба)

– домати

– рукола (или друга зелена салата по желба)

– пршута (тенко исечкана)

– мек кашкавал (гауда, ајдамер…)

 

Подготовка:

Намачкајте го лебот со путер од сите страни (надвор и внатре). Внатре ставете парче козјо сирење. Врз сирењето наредете домат, рукола, пршута и мек кашкавал, затворете го сендвичот и ставете го во рерна. Печете го на слаб оган додека не се зарумени лебот.

 

Чешки кнедли

Posted by: Marta

April 22nd, 2012 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Состојки:

– 1 лажица масло

– 2 земички

– ½ кг. брашно

– 1 јајце

– 2 дл. млеко

– малку сол

 

Подготовка:

На масло пропржете ги претходно исечканите(на коцки) земички. Во посебна чинија ставете брашно, додадете му јајце, сол и постепено додавајте млеко.

Во оваа смеса додадете ги пропржените земички. Сето тоа добро измешајте го. Во поголем сад ставете вода да зоврие.

Кога ќе почне да врие, со лажичка вадете ги кнедлите една по една и спуштајте ги во водата. Кога ќе бидат готови ќе испловат на површината.

Овие чешки кнедли можете да ги сервирате по желба со месо, риба, зеленчук

Тофу сирење во сос од сусам и кикиритки

Posted by: Marta

April 22nd, 2012 >> ЗЕЛЕНЧУК

 

Состојки :

– ½ коцки цврсто тофу сирење

– 3 чешниња лук

– 2,5 цм големо парче свеж ѓумбир(изрендан)

– 2-3 лути чили пиперки

– брокула

– бабура пиперка

– ½ кромид, исечкан на големи парчиња

– 2 лажички семе од сусам (малку запржено)

– 1,5 лажици путер од кикиритки

– 2 лажици сос од соја

– лут сос (кечап или табаско сос, по желба)

– сол

– 1  лажица масло од сусам и 1,5 лажиче масло за јадење

 

Подготовка :

Исушете го тофу сирењето со лесно притискање со хартиена крпа. Исечете го на поголеми коцки. Исцедете пола од изренданиот ѓумбир за да добиете малку сок, потоа сокот прелијте го врз тофу сирењето и оставете го да постои најмалку еден час. Колку подолго стои, толку подобро.

 

Истолчете половина од количината од пржениот сусам(во вреќичка со сукалото за тесто или во аван со толчник). Оставете го да стои.

Смелете го лукот и лутите пиперки, а потоа уште малку „додробете“ ги во аван или со сукало за тесто. Оставете да постои.

Во сад измешајте го путерот од кикиритки, соја сосот, лутиот сос, истолчениот сусам, лукот, лутите пиперки и солта, па додадете 1/3 чаши вода и мешајте додека сè не се спои. Оваа смеса ќе биде сос.

 

Загрејте една лажица масло во тавата. Ставете ги тофу коцките во една слој и печете ги од секоја страна по неколку минути на средна температура. Извадете ги и ставете ги на послужавник да постојат.

 

Загрејте го остатокот од маслото. Додадете го сечканиот лук, брокулата, бабурата (или некој друг зеленчук по ваша желба) и брзо пропржете го неколку минути. Внимателно додадете ги парчињата тофу сирење, за да не се распаднат. Прелијте ги состојките за сосот во оваа тава. Оставете малку и полека да се готви, па намалете ја температурата и покријте го садот.

На крај украсете го со остатокот од сусамот и лутите пиперки.

Мусака од коприви

Posted by: Marta

April 22nd, 2012 >> ЗЕЛЕНЧУК

Состојки:

– 400 гр. млади коприви

– 800 гр. млади компири

– 100 гр. овчо сирење

– 100 гр. крем сирење

– 200 мл неутрална павлака

 

 

За бешамел сос:

– 1 лажица путер

– 2 лажици масло

– 2 лажици брашно

– 400 мл топло млеко

– сол и бибер

 

Подготовка:

Компирот излупете го и исечкајте го на тенки кругови, потоа сварете ги во солена вода. Пред да се сварат компирите, во нив додадете ги копривите и после пет минути процедете ги. Растопете го путерот, додадете малку масло и запржете го брашното, па додадете го врелото млеко и постојано мешајте. Зачинете по вкус и гответе додека сосот не се згусти. Во подмачкан огноотпорен сад ставете ги компирите измешани со копривите, прелијте ги со бешамел сос и промешајте. Потоа, смесата прелијте ја со павлака и посипете со изрендано сирење. Печете 40 минути на 200 степени.

Кинески ориз со јајца

Posted by: Marta

April 22nd, 2012 >> ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Состојки ( за 6 порции):

– 2 лажици масло

– 3 јајца, изматени

– 6 филџани долгнавест ориз, сварен и изладен

– 2-3 млади кромитчиња, ситно исечкани

– 2 бабури, ситно исечкани

– 1 филџан грашок или брокула, по желба

– 1 морков

– 250 г ракчиња

– Сол и бибер

– Соја сос

Во подлабок сад за готвење испржете ги јајцата со постојано мешање. Кога ќе бидат готови, додадете го предходно сварениот ориз, убаво измешајте и тргнете го садот од оган.  Во вок тава или подлабоко тавче за пржење испржете ги на врел зејтин сецканите бабури,ракчињата, кромидот исецкан на ситни тркалца, морковот исечкан на коцкички  и грашокот. Зеленчукот пржете го најмногу 2 минути.Додадете го оризот и иститнетата кајгана од јајца, соја сос ( количината е по желба) промешајте 2-3 пати и послужете.

Христос воскресе! Навистина воскресе!

Posted by: Marta

April 14th, 2012 >> СОВЕТИ, ГОТВАЧКИ ТРИКОВИ, МИСЛИ :)

Француски солен колач со кашкавал и маслинки

Posted by: Marta

April 11th, 2012 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

  • 250 милилитри Млеко
  • 1 лажица Маслиново масло
  • 100 грама Маслинки
  • 100 грама Кашкавал
  • 100 грама Брашно
  • 4   Јајца
  • малку   Сол

Помешајте ги брашното, прашокот за печиво и солта.
Додадете 4 јајца, претходно само малку разматени со вилушка, па со лажица соединете ги јајцата и брашното, мешајќи додека смесата не стане глатка без грутчиња.
Потоа додадете го млекото, кашкавалот, маслинките и маслиновото масло, добро измешајте и оставете саат-два да отстои.
Промешајте, префрлете во четвртаста тепсија, кој претходно сте го обложиле со хартија за печење.
Печете околу 40 минути на температура од 180-200 степени или додека не добие убава златна боја.

Pizza chiena sfogliata!-Ricette pasquali napoletane, la pizza chiena (Napolitanska Veligdenska pica!)

Posted by: Marta

April 11th, 2012 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Potrebni sostojki:
2 kori ( lisnato testo)
4-5 jajca
6 golemi lazici rendan ovchi kashkaval
150g cajna ili kulen seckana na kocki
150g prsuta seckana na kocki
150g chaden kashkaval iseckan na kocki
150g rikota ( mlado sirenje) ili mocarela
sol i biber

Podgotovka:
Prvata kora od lisnatoto testo stavete ja vo tavche za pechenje oblozheno so hartija za pechenje. Jajcata izmatete gi.Stavete gi sirenjata i salamite vo jajcata, posolete i smesata isturete ja vrz lisnatoto testo. Vtoroto lisnato testo stavete go vrz filot, preklopete i pecete ja napolitanskava pica-Kiena vo zagreana rerna okolu 40 min na 170C.

Дроб сарма

Posted by: Marta

April 7th, 2012 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

2 јагнешки марамици
1 комплет за дроб сарма(срце,џигер,крезли,бубрези…)
1/2 шоља ориз
1 китка кромидчиња млади
2 јајца
пола китка магдонос
1 коцка супа говедска
1 лажиче црвен пипер
сол и црн бибер

Комплетот за дроб сармата го ставаме со коцката супа да се свари околу 1 ч.Ги цедиме џигерите и другите ситнежи и ги сецкаме на многу ситни коцки.Во голема тава за пржење ги пржиме ситнежите и го додаваме оризот.Пропржуваме уште 2-3 мин.Тргаме од оган и ги ставаме сецканите кромидчиња,магдоносот,јајцата,зачините,промешуваме убаво и го динстаме додека не испари вишокот течност.Во тавче ја развлекуваме убаво марамицата,ја полниме со смесата и ја покриваме со другата марамица.Дроб сармата ја печеме околу 40 мин на 180 Ц.