Моцарела пржени сендвичиња

Posted by: Marta

March 1st, 2012 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Состојки за 4 пржени сендвичиња:

8 парчиња бел леб

1 топче моцарела, исечено на 4 дела

4 тркалца од домат

8 големи лисја босилек

2 лажици брашно

2 јајца

маслиново масло за пржење

подготовка:

Со голема шолја или калап исечете ги кришките леб на кругови (околу 10 см). На круг од леб ставете лист босилок, потоа моцарела и трклаце од домат, па повторно лист босилок и поклопете со друг круг од леб и со прсти нежно притиснете по рабовите. Прво сендвичите валкајте ги во брашно а потоа натопете ги во рамзатените јајца. Се пржат во тава во маслиново масло на средна температура околу 3 минути.

This entry was posted on Thursday, March 1st, 2012 at 15:48 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>