Италијанска супа со колбаси

Posted by: Marta

March 1st, 2012 >> ЧОРБИ, СУПИ

Состојки:

1 кг италијански колбаси

1 чешне лук, мелено

1 супа од кеса

домати

1 чаша исечени моркови

грав

2 мали тиквички

2 чаши спанаќ, да се исплакнат и искинат

1/4 лажичка црн пипер

1/4 лажичка сол

Подготовка:

Во сад се ставаат колбасите со лук, се додава вода,супата, гравот,доматите и морковите, сол и пипер. Намалете ја температурата, покријте, и нека врие 15-20 минути. Додајте ги и тиквичките. Нека врие уште 15 минути, или додека тиквичките не омекнат. Исклучете, и додадете го спанаќот. И супата е подготвена и може да се служи по 5 минути.

This entry was posted on Thursday, March 1st, 2012 at 15:36 and is filed under ЧОРБИ, СУПИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.