Посна торта од јаболка (без масло)

Posted by: Marta

February 24th, 2012 >> ПОСНИ РЕЦЕПТИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

6 јаболка се лупат и се рендаат 20 лажици шеќер, 1 чаша бадеми сечкани крупно, 1 пакетче гриз, 20 лажици брашно, 20 лажици вода, 1 лажичка сода бикарбона. Подгответе ја смесата и ставете ја на тепсија што претходно сте ја набрашниле. Нека отстои еден час. Потоа ставете ја смесата да се пече на 200 Ц степени и постепено намалувајте ја температурата. Откако ќе се испече попарете ја тортата со шербет или половина литар вода со половина килограм шеќер и 1 ванила.

This entry was posted on Friday, February 24th, 2012 at 11:57 and is filed under ПОСНИ РЕЦЕПТИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.