Посен мексикански колач

Posted by: Marta

February 24th, 2012 >> ПОСНИ РЕЦЕПТИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

за тестото
1 1/2 чаша брашно
1 чаша шеќер
пола чаша какао
2 мали лажичиња цимет
1/4 мало лажиче сол
1 мало лажиче сода бикарбона
1 лажица балсамико оцет
1 ванилин шеќер
1 1/2 ладна вода
за филот
2/3 чаша какао
2/3 чаша шеќер во прав
пола чаша ладна вода (почнете со помалку вода и додајте ја целата количина од пола чаша ако е потребно)
Подготовка
Измешајте ги сите суви состојки во сад, додајте го оцетот и водата и измешајте го тестото со обична лажица, ( не мешајте премногу). Во ред е ако има неколку неизмешани грутки.Подмачкајте го тавчето со масло и сипете ја смесата за колачот во тавчето.(ако постите без масло покријте го тавчето со хартија за печење)
Ставете го колачот во загрена рерна на 180  степени, и печете го околу 40 – 45 минути.
Во меѓувреме, измешајте ги состојките за филот. Кога колачето ќе биде сосема оладено, намачкајте го со еден слој фил.

This entry was posted on Friday, February 24th, 2012 at 11:41 and is filed under ПОСНИ РЕЦЕПТИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.