ПОЛНЕТИ ЈАЈЦА

Posted by: Marta

February 24th, 2012 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, САЛАТИ

6 јајца
200 грама шунка (ситно сецкана или рендана)
100 грама рендан кашкавал
1 лажичка сол
1 лажичка сенф
2-3 лажички мајонез
Малку маслиново масло
Потребни се 6 тврдо варени јајца. Се сечат на пола и жолчката се трга на страна. Во тавче се става маслиновото масло се ставаат ситно исецканата шунка и малце се пропржува.Откако ќе се олади.се меша со жолчките, сол, сенф и мајонез за да се добие една хомогена смеса. Јајцата се полнат со смесата и одозгора се наросува ренданиот кашкавал.

This entry was posted on Friday, February 24th, 2012 at 16:11 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, САЛАТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>