ПОЛНЕТИ ПОСНИ ПЕЧУРКИ

Posted by: Marta

February 24th, 2012 >> ЗЕЛЕНЧУК, ПОСНИ РЕЦЕПТИ

500 гр свежи печурки
200 грама соини трошки
100 грама рендан растителен кашкавал
1 лажичка сол
1 лажичка лут буковец
Малку маслиново масло
Печурките се длабат во средината за да се добие доволно простор да може да се наполнат. Средината од печурките која ќе се издлаби не се фрла туку ситно се сецка. Во тавче се става маслиновото масло се ставаат ситно исецканите печурки, се додаваат соините трошки и малце се пропржува. На крај се додава сол и лут буковец. На страна се редат печурките во тавче во кое претходно ставате хартија за печење ( не се подмачкува). Се редат издлабените печурки, се полната со испржената смесата и се наросуваат со сецкан растителен кашкавал. Се печат 20-30 минути на 180 степени.

This entry was posted on Friday, February 24th, 2012 at 16:09 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК, ПОСНИ РЕЦЕПТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.