Палачинки полнети со спанаќ

Posted by: Marta

February 24th, 2012 >> ЗЕЛЕНЧУК, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

• 1 Тесто за палачинки
• 500 грама Спанаќ
• 300 грама сирење или моцарела
• малку сол
• 80 грама Кисела павлака
• 3 jајца

Прво се пржат палачинките, а потоа се приготвува филот. Исчистениот и измиен спанаќ се попарува, се цеди и се пасира. На тоа се додаваат сирењето, 2-3 жолчки, сол, 2 лажици павлака и на крајот снег од белките.
Пржените палачинки се полнат со фил и се редат во огноотпорен сад и се печат во рерна. Кога површината ќе стане златно-жолта се преливаат со павлака изматена со едно јајце и повторно се ставаат во рерна да се потпечат.

This entry was posted on Friday, February 24th, 2012 at 13:48 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>