Зелена салата со прелив и суво грозје

Posted by: Marta

February 10th, 2012 >> САЛАТИ

1 Зелена салата

2-3 Домати

100 гр пршута

100 гр кашкавал

50 гр суво грозје

Мајонез и павлака

зачини-вегета,оригано,босилок,бибер,сол

Зелената салата се сецка тенко,доматите се сечат на тенки резанки,пршутата исто така а кашкавалот на коцкички.Се додава сувото грозје, се прелива со маслиново масло се убаво се промешува.Мајонезот (2-3 големи лажици) со павлаката (околу 200гр.) се меша со зачините. салатата се прелива со преливот и лесно се промешува.

 

 

This entry was posted on Friday, February 10th, 2012 at 16:36 and is filed under САЛАТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>