Џем од црвени пиперки

Posted by: Marta

February 2nd, 2012 >> ЗЕЛЕНЧУК, ПОСНИ РЕЦЕПТИ

12 печени црвени пиперки

8 лажици кафеав шеќер (може и бел)

6 лажици маслиново масло

2 лажици балзамиран оцет ( или јаболков оцет)

Подготовка

Испечените пиперки, излупени и исчистени од семки ситно исецкајте ги. Во тенџере ставете ги пиперките , шеќерот, маслото и оцетот и варете ги 20-25 минути. Кога џемот ке биде доволно густ врел соберете го во тегла. (оваа доза е за тегла од 370 мл)

Џемот од пиперки се служи како додаток со сирења(пармезан,овчи кашкавал, крем сирење,) или како намаз за канапеи во комбинација со крем од сирење и бадеми или пршута.

 

This entry was posted on Thursday, February 2nd, 2012 at 10:16 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК, ПОСНИ РЕЦЕПТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses to “Џем од црвени пиперки”

Совршен!

И јас така викам Мајо – едноставно совршен!

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>