НУТЕЛА КОЛАЧ

Posted by: Marta

December 12th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Состојки:

– малку Сол
– 100 грама Путер
– 400 грама Нутела крем
– 30 милилитри Млеко
– 200 грама Лешник
– 125 грама Блага павлака
– 6 Јајца
– 250 грама Чоколадо

Подготовка:

Рерната вклучете ја на 175 степени. Тавата намачкајте ја со путер и покријте ја со хартија за печење.
Одвојте ги белките од жолчките. Во голем сад изматете ги белките со малку сол.
Во друг сад матете го путерот, додајте ја нутелата и матете заедно додека не добиете пенаста смеса. Додајте ги млекото, жолчките една по една, постојано матете и на крај додадете ги мелените лешници. Потоа убаво измешајте со лажица, полека додавајте го снегот од белките.
Убаво изедначете ги состојките и истурете во подготвената тава. Печете 40 минути, или додека страните на колачот не почнат да се одвојуваат од тавата.
Извадете од рерната, оставете неколку минути во тавата па префрлете на кујнска решетка да се олади.
Лешниците испржете ги и исечкајте.
Во соодветен сад ставете ја слатката павлака со млекото да зоврие. Тргнете го садот на страна и додајте го искршеното чоколадо па убаво изматете. Полијте го колачот, нафрлете ги лешници и оставете да се излади.

This entry was posted on Monday, December 12th, 2011 at 15:24 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.
One Response to “НУТЕЛА КОЛАЧ”

A koe mleko treba da zovrie so slatkata pavlaka? oti imate klaeno samo 30ml mleko ama nemate kazano kolku za testoto i kolku za slatkata pavlaka….ve molam za odgovor, blagodaram