Чоколаден мус

Posted by: Marta

December 6th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Состојки:
200 g чоколадо (со најмалку 70% какао)
5 јајца
150 g шеќер
125 ml слатка павлака

Подготовка:
Чоколадото исецкајте го на ситни парченца и стопете го на пареа (чоколадото не смее да дојде во допир со водата). Одвојте ги белките од жолчките на јајцето. Изматете ги белките и постепено додавајте 100 грама шеќер. Слатката павлака додајте ја на белките.
Изматете ги жолчките со 2 лажици жешка вода и 50 грама шеќер додека не се добие цврста смеса во која постепено се додава стопеното чоколадо (и евентуално додатоци за вкусот).
На крај додајте ја смесата од белките и слатката павлака. Мousse-от пoтoа мора да отстои 4-5 часа во ладилник. За декорација се препорачуваат парчиња темна и бела чоколада и ливчиња нане.

This entry was posted on Tuesday, December 6th, 2011 at 12:59 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>