Јафа топчиња

Posted by: Marta

December 4th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Потребни состојки:
•20 грама чоколадо за готвење
•150 мл.цеден портокал
•1 лажица мед
•40 гр. мармалад од портокали
•1 кора од портокал
•30 гр какао
•1 кесичка ванилин шеќер
•300 грама посни бисквити

Бисквитите прелијте ги со сокот од портокал, додадете ги медот, мармаладот, ванилиниот шеќер, истопената чоколада и ренданата кора од портокал. Добро измешајте за да се изедначи смесата, па ставете ја во фрижидер на 30-тина минути.
Потоа правете топчиња, извалкајте ги во какао и послужете.

This entry was posted on Sunday, December 4th, 2011 at 16:24 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.