Archive for December, 2011

Солен ролат со афион (мак)

Posted by: Marta

December 27th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Потребно:
10 јајца, 1 супена лажица сол, 7 супени лажици брашно, 100 грама афионово семе, 1 прашок за пециво; ЗА ФИЛ: 400гр. крем сирење, 250гр. шунка,2 лажици мајонез
или идеа за друг фил: 250гр.павлака, 400гр рендано овчо сирење и ситно сецкан свеж магдонос.

Начин на подготовка:

Се матат јајцата со рачна маталка со сол, подоцна го додаваме брашното, прашокот за пециво, афионовото семе. Смесата ја ставаме во плех на хартија за печење и го ставаме на 180 степени – 10 минути. Печеното тесто подоцна го виткаме во влажна крпа за да се излади. Го премачкуваме со филот и го виткаме ролатот. Ролатот го ставаме во ладилникот да се стегне еден час.

Божиќниот куглоф

Posted by: Marta

December 26th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Состојки:

40 гр. растопен путер
4 јајца
300 гр. брашно
100 гр.шеќер
ореви
суви кајсии
суво грозје
суви смокви
суви сливи
пире од костени
125 мл. млеко
рум
Подготовка
Сувото грозје се натопува во рум. Во растопениот квасец се додава по една кафена лажица шеќер и брашно. Смесата се промешува. Претходно во сад се става целото количество на млеко да се загрее и од него земаме 20 мл. и го додаваме во квасецот.Се меша смесата и се додава уште 1 лажица брашно,сецканото суво овошје и сецканите ореви.

Преостанатато брашно се става во еден сад и во него се додава смесата од квасец.На смесата се додава и останатиот шеќер.Мешајќи се додаваат 2 лажици млеко. Во смесата, кога ќе добие густина, се додава исецканото овошје и ореви и сувото грозје кое со стегање со раката го цедиме.Смесата ја мешаме со рака и во текот на месењето додаваме 1 јајце и малку брашно.

Куглофот го премачкуваме со путер и го посипуваме со брашно.Тестото се става во куглофот и се остава да скисне и се печи на 250 степени,а потоа се намалува на 180 степени. Се печи 45 минути.

Колачот го вадиме и откако ќе се излади го превртуваме во садот за сервирање и го посипуваме со шеќер во прав. Му ставаме и декорација од суво овошје.

НУТЕЛА КОЛАЧ

Posted by: Marta

December 12th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Состојки:

– малку Сол
– 100 грама Путер
– 400 грама Нутела крем
– 30 милилитри Млеко
– 200 грама Лешник
– 125 грама Блага павлака
– 6 Јајца
– 250 грама Чоколадо

Подготовка:

Рерната вклучете ја на 175 степени. Тавата намачкајте ја со путер и покријте ја со хартија за печење.
Одвојте ги белките од жолчките. Во голем сад изматете ги белките со малку сол.
Во друг сад матете го путерот, додајте ја нутелата и матете заедно додека не добиете пенаста смеса. Додајте ги млекото, жолчките една по една, постојано матете и на крај додадете ги мелените лешници. Потоа убаво измешајте со лажица, полека додавајте го снегот од белките.
Убаво изедначете ги состојките и истурете во подготвената тава. Печете 40 минути, или додека страните на колачот не почнат да се одвојуваат од тавата.
Извадете од рерната, оставете неколку минути во тавата па префрлете на кујнска решетка да се олади.
Лешниците испржете ги и исечкајте.
Во соодветен сад ставете ја слатката павлака со млекото да зоврие. Тргнете го садот на страна и додајте го искршеното чоколадо па убаво изматете. Полијте го колачот, нафрлете ги лешници и оставете да се излади.

ТРУФЕЛ ТОРТА

Posted by: Marta

December 12th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Tijesto:
50 g maslaca
50 g šećera u prahu
2 žutanjaka
66 g čokolade
1/2 velike žlice gorkog kakaa
1 vanilin šećer
35 g brašna
1/2 žličice praška za pecivo
1/2 žličice soli
0.33 dl slatkog vrhnja
2 bjelanjaka
0.66 dl mlijeka

Krema:
400 ml vrhnja za šlag
700 g čokolade
500 ml vrhnja za šlag

Priprema:
Najprije pripremite čokoladni biskvit. Pjenasto umutite maslac i šećer pa dodavajte jedan po jedan žutanjak. Zatim primiješajte otopljenu i prohlađenu čokoladu, kakao i vanilin šećer. Sve dobro izmiksajte. Smjesi dodajte prosijano brašno s praškom za pecivo i solju. Lagano umiješajte vrhnje, mlijeko te na kraju snijeg od bjelanjaka.
Izlijte u okrugli kalup i na 180 stupnjeva pecite oko 15 minuta.
Izvadite tijesto iz pećnice i ostavite ga da se ohladi. Napravite kremu. 400 ml vrhnja za šlag prokuhajte. Čokoladu raskomadajte i zalijte vrelim vrhnjem. Promiješajte i ostavite da se prohladi. Od 500 ml vrhnja istucite šlag. Žlicom umiješajte šlag u čokoladnu kremu. Izlijte na tijesto i ostavite u hladnjaku da se dobro ohladi (najbolje preko noći).

Крокети од пилешко месо

Posted by: Marta

December 6th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Потребни состојки:

600 гр. пилешки гради

100 гр. бел леб

50 мл. млеко

3 лажици кисела павлака

2 јајца

200 гр. лебни трошки

Подготовка: Сварете ги пилешките гради во солена вода, а потоа исцедете, сомелете ги и оставете ги целосно да се изладат. Од лебот отстранете ја кората, па потопете го во млеко и додадете го во садот со пилешките гради. Изматете ја павлаката и додадете ја во садот. Од смесата формирајте крокети во форма на кебапчиња или пак во кружна форма.
Во посебен сад ставете ги лебните трошки, а во друг сад изматете ги јајцата. Крокетите најпрво ставете ги во садот со лебни трошки, па во садот со јајца, па повторно во садот со лебни трошки.
Во подлабоко тавче на оган загрејте зејтин и пржете ги крокетите по 5 минути од секоја страна. Откако ќе се испржат, ставете ги врз салфетки кои ќе ја упијат мрснотијата.
Крокетите со пилешко месо послужете ги на чинија за сервирање со сос по желба.

Салата од јајца, салама и пиперки

Posted by: Marta

December 6th, 2011 >> САЛАТИ

Потребни состојки:
6 јајца
1 кесичка солени крекери
1 целер
2 зелена пиперка
200 гр. пилешка салама
200 гр. Кашкавал
300 гр. Мајонез
2 лажици млеко
1 главица кромид
Сол и црн пипер
6 лепчиња ( по можност коцкасти или кружни).

Подготовка:
Сварете ги јајцата во вода во која сте додале малку сол. Јајцата треба да бидат тврдо сварени. Откако ќе се сварат, тргнете ги од оган и оставете ги да се изладат.
Во посебен сад искршете ги крекерите на ситни парчиња. Потоа ситно исецкајте го целерот и кромидот и додадете ги во смесата. Саламата и кашкавалот изрендајте ги на ситната страна од рендето и додадете ги во смесата. Исецкајте ги пиперките на ситни коцкички и додадете ги. Откако ќе се изладат јајцата, изрендајте ги и додадете ги во смесата. Потоа наросете сол и црн пипер и додајте го мајонезот и млекото. Мешајте додека смесата не се соедини.
Вака приготвената салата можете веднаш да ја послужите.
Исто така, може да ја послужите со лепчиња. Врз лепчињата ставете од салатата со јајца, салама и пиперки и рамномерно распоредете. Ставете ги лепчињата во тава врз која претходно сте ставиле хартија за печење. Печете во рерна 4-5 минути на температура од 180 степени целзиусови.
Оваа салата може да Ви послужи како одлична ужинка или закуска на вашите забави.

Динстан компир со портокал

Posted by: Marta

December 6th, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК

Потребни состојки:
1 кг. Компир
1 портокал
3 чешниња лук
3 големи лажици рузмарин
Сол и бибер
Масло за јадење

Припрема:
Излупете ги компирите и сварете ги во солена вода, па добро изцедете ги. Загрејте масло на оган, па додадете го рузмаринот и ситно сецканиот лук.
Откако кукот ќе се запржи, во тавата додадете рендана кора од портокал. Кога кората ќе добие арамелизирана боја, додадете ги варените компири и наросете сол и црн пипер. Динстајте ги компирите околу 5 минути, па тргнете ја тавата од оган и компирите прелијте ги со сок од портокал.

Брз колач со малини

Posted by: Marta

December 6th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Потребни состојки:
500 мл. млеко
150 гр. гриз
100 гр. шеќер
500 мл. вода
300 гр. малини
3 пудинга од ванила
100 гр. шлаг

Припрема:
Ставете го млекото во тенџере на оган да зоврие, па додајте го гризот и гответе околу 2 минути со постојано мешање. Смесата сипете ја во тава.
Во тенџере на оган ставете 500 мл. вода да зоврие, па додајте ги малините и шеќерот. Разматете ги трите пудинга и додајте ги во тенџерето, гответе се додека смесата не се згусне, па сипајте ја врз смесата со гриз.
Оставете ја тортата да се олади и стегне во фрижидер околу 2 часа, па врз тортата нанесете претходно подготвен шлаг.

Чоколаден мус

Posted by: Marta

December 6th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Состојки:
200 g чоколадо (со најмалку 70% какао)
5 јајца
150 g шеќер
125 ml слатка павлака

Подготовка:
Чоколадото исецкајте го на ситни парченца и стопете го на пареа (чоколадото не смее да дојде во допир со водата). Одвојте ги белките од жолчките на јајцето. Изматете ги белките и постепено додавајте 100 грама шеќер. Слатката павлака додајте ја на белките.
Изматете ги жолчките со 2 лажици жешка вода и 50 грама шеќер додека не се добие цврста смеса во која постепено се додава стопеното чоколадо (и евентуално додатоци за вкусот).
На крај додајте ја смесата од белките и слатката павлака. Мousse-от пoтoа мора да отстои 4-5 часа во ладилник. За декорација се препорачуваат парчиња темна и бела чоколада и ливчиња нане.

Mоцарт торта- кралица на тортите

Posted by: Marta

December 5th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Тесто
10 белки
200 гр урми сецкани
150 лешници сецкани
1/2 пециво
5 лаж брашно
2 лаж црн фил
7 лаж шеќер

фил
200 чоколадо
100 какао (краш е најдобро)
1 чаша шеќер
2.5 чаши вода
3 лаж густин
Ова се вари, да зоврие и да згусне и се остава да се олади.(затоа прво ова сварете го и оставете го да се лади додека ги подготвувате тестото и филот)
1 путер
10 жолчки
1 литар млеко, 2 чоколадни пудинга +10 л. шеќер
1 пакетче марципан

Подготовка
Се матат белките со шеќерот да се направи цврст снег се додава останатото(сецканите лешници, урми, брашното, двете лажици од филот…)се пече на хартија во плех од шпорет.Се сече на три ленти и филува.
Фил
Млекото се вари со пудинзите и шеќерот, и се остава на страна да се лади.
Путерот се мати пенесто без шеќер се додаваат жолчките, се мати се пенасто, се меша со пудинзите и на крај се додава оладениот црн фил т.е чоколадото. Се филува кора, фил, кора,кора од марципан, фил, кора и потоа целата торта се премачкува со хопла или доколку сакате да е целата чоколадна се прелива со стопено чоколадо.