Портокал коцки

Posted by: Marta

November 25th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

500 гр. мелен кекс
250гр. путер
Шербет од 500гр. шеќер и 150 гр. вода
2 ванили
2 портокали
200 гр. чоколадо за готвење

Подготовка
Сварете го шербетот( водата и шеќерот се варат 5 минути од моментот кога водата ќе зоврие), додадете го сокот од исцедените портокали и изренданата кора од портокалите и ванилите. Додадете го путерот и почекајте да се растопи во топлиот шербет. Потоа додадете ги мелените кекси и убави промешајте. цмесата истурете ја во тавче обложено со прозирна фолија (кеса). Кога ќе се излади прелијте со растопено 200 гр. чоколадо за готвење. (чоколадото се топи на пареа со 1 лажица путер). Од кога чоколадото ке се стврдне колачот исечете го на коцки. Како декорација врз секоја коцка моете да ставите зашеќерена кора од портокал.

This entry was posted on Friday, November 25th, 2011 at 14:39 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.