Мафини со портокал

Posted by: Marta

November 25th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Потребни состојки:
– 3 јајца
– два портокали
– 200 грама брашно
– 150 грама шеќер
– 100 ml кисела павлака
– 100 грама путер
– 1 кесичка прашок за пециво
– шеќер во прав

Начин на подготовка:
Соединете ги шеќерот и јајцата додека ги матите со миксер. Постепено додавајте брашно кое е претходно измешано со прашокот за пециво, а потоа додајте ги и растопениот путер, рендана кора од портокал и киселата павлака. Штом смесата добро ќе се соедини, наполнете ги калапчињата. Потоа „мафините“ печете ги во рерна на температура од 180 степени, околу 20 минути. Направете „дупчиња“ со чепкалка во „врелите“ мафини, а потоа посипете со сок од портокал. Пред да ги послужите, може да ставите и шеќер во прав.

This entry was posted on Friday, November 25th, 2011 at 12:27 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.