Шпагети карбонара (Pasta alla carbonara)

Posted by: Marta

November 23rd, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

300 гр. сланина (панцета)
4 јајца
500 гр шпагети
100гр. пармезан
сол, бибер и маслиново масло
Сланината( или панцетата) се сецка на коцкички и се пржи во маслиново масло. Шпагетите се варат во посолена вода. Се матат јацата, и во изматените јајца се додава сол, бибер,изрендан пармезан и испржената сланина (панцета) и се убаво се промешува. Сварените шпагети (топли и се разбира убаво исцедени од водата)се мешаат заедно со јацата и сланината и се служат поросени со рендан пармезан и ситно сецкан магдонос ( по желба)

This entry was posted on Wednesday, November 23rd, 2011 at 11:42 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>