Француска мусака

Posted by: Marta

November 18th, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК, ПОСНИ РЕЦЕПТИ

Потребни состојки:
2 главици кромид
1 морков
2 чешниња лук
200 гр. соја
1 лажица вегета
100 гр. доматно пире
2 кутии инстант пире
Сол и црн пипер

Подготовка:
Сварете ги сојните трошки и исцедете ја водата. Во енџере ставете го ситно исецканиот кромид и ситно исецканиот морков, па додадете малку вода и 1 лажица зејтин и промешајте. Додадете ја сварената соја и оставете смесата да се динста 15тина минути. Потоа додајте го доматното пире и зачините, промешајте и динстајте уште 5-10 минути.
Направете го инстант пирето според упатството на кутијата. Во тава за печење ставете половина од готовото инстант пире, па врз пирето рамномерно распоредете го претходно подготвениот сос. Потоа додајте го останатото пире и вака приготвената мусака ставете ја во рерна да се пече на 200 степени околу 20 минути. Добар апетит!

This entry was posted on Friday, November 18th, 2011 at 13:29 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК, ПОСНИ РЕЦЕПТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.