Бајадера од пилешко месо

Posted by: Marta

November 18th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Потребни состојки:
– 2 парчиња пилешко филе
– 200 грама кашкавал
– 300 грама сув свински врат
– 1 павлака
– 2 јајца
– лук (по желба)
– 5 лажици сенф

Подготовка:
1. Откако ќе го подготвите, пилешкото месо, ставете го во сад подмачкан со масло и посолете го, но многу малку.
2. Премачкаје го со сенф и ставете го претходно ситно исецканиот лук.
3. Врз сенфот нарендајте кашкавал.
4. Врз кашкавалот ставете ги парчињата сув свински врат и повторно премачкајте со сенф, а овде ставете кашкавал исецкан на „листови“.
5. Изматете ги јајцата и павлаката и смесата прелијте ја врз кашкавалот.
6. „Бајадерата“ печете ја 30 минути на температура од 200 степени. Кога ќе биде готово, оставете да се излади, а потоа исечете ја на парчиња во форма на бајадера.

This entry was posted on Friday, November 18th, 2011 at 13:33 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.