Пилешки стек со вариво од моркови

Posted by: Marta

November 17th, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Потребни состојки
4 пилешки стека
400 гр. морков
400 мл. млеко
1 лажица брачно
2 лажици путер
сол,вегета
Подготовка
Стековите сварете ги во вода во која сте додале 1 лажица вегета а потоа на малку путер пропржете ги да добијата убава портокалова крцкава коричка.
Морковите изрендајте ги на крупно ренде и на тивок оган динстајте ги околу половина час со 400 мл млеко. Додадете го путерот и 1 лажица брашно разматена со малку ладно млеко (за да не ви се направат грутки), посолете и додадете вегета и малку црн бибер.
сервирајте ги пржените стекови прелиени со варивото од моркови

This entry was posted on Thursday, November 17th, 2011 at 20:16 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
One Response to “Пилешки стек со вариво од моркови”

Вчера го правев ова јадење за ручек и морам да ви го препорачам,пробајте го нема да зажалите :)

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>