Солена торта од палачинки

Posted by: Marta

October 27th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • 250 грама чадена шунка
  • 250 грама кашкавал
  • 1   Тесто за палачинки
  • 50 гр толчени кикирики или ореви.
  • 50 грама Пармезан
  • 250 грама Кисела павлака

 

ПОДГОТОВКА:

Палачинките испржете ги на стандарден начин. Измешајте ги кашкавалот и киселата павлака, а шунката ситно исецкајте ја, додадете ги и толчените кикирики или ореви.

На чинија за торта ставете една палачинка, па намачкајте со смесата од павлака, наросете сецкана шунка.

Редете додека не ги потрошите сите состојки.

Оставете во фрижидер до служење.

Најдобро е ако палачинките бидат малку подебели.

Вака наредената торта се запечува во загреана рерна.

This entry was posted on Thursday, October 27th, 2011 at 10:55 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.