Пилешки коцки

Posted by: Marta

October 26th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

 Потребни состојки:

 · 1 средно голема кокошка

· 200 г кашкавал 

 · 200 г сечкана шунка 

 · 2 павлаки 

 · 4-5 јајца

Начин на приготвување: Кокошката се вари и се сечка на ситни парчиња. Исто така, и кашкавалот и шунката се сечкаат на ситни коцкички. Во подмачкано тавче  се реди исечканото пилешко месо, потоа се редат исечканите шунка и кашкавал и се ставаат во рерна да се потпечат. Кога сето тоа ќе се потпече, се прелева со изматените јајца и павлака. Кога смесата ќе се олади, се сече на мали коцки и се служи.

This entry was posted on Wednesday, October 26th, 2011 at 15:29 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.