Tатар бифтек

Posted by: Marta

October 25th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Потребни состојки

 • 200 гр. бифтек
 • Една жолчка од јајце
 • 10-15 гр. сенф
 • 3 cl сок од лимон
 • 10-15 гр. ринглици
 • 5 гр. капaри
 • 3 гр. изрендан морски орев
 • Ворчестер сос 2-3 капки
 • 10-15 гр. исецкан кромид
 • 10-15 гр. исецкани кисели краставички
 • 10-15 гр. црвен пипер
 • 10-15 гр. магдонос
 • 10 dl зејтин
 • Сол и бибер (по желба)Начин на приготвување:
  Прво, треба да се отстранат жилите од месото, па потоа да го премачкаме со сенф и го оставаме во зејтин да одлежи 24 часа.
  Во специјален сад ја ставаме жолчката од јајце, сенф и лимоновиот сок. Со едната рака мешаме, а со другата ставаме по малку зејтин во садот (правиме мајонез). Останатите зачини се додаваат по желба. Откога ќе се стават зачините треба добро да се измешаат, а потоа една половина од бифтекот ја ставаме во мајонезот и добро го мешаме. Откога ќе се измеша, ја додаваме и другата половина од бифтекот и мешаме се’ додека неостане ништо на страните. Доколку не остане ништо тоа значи дека бифтекот е готов.
 • Овој рецепт е само за Дејан :)
This entry was posted on Tuesday, October 25th, 2011 at 21:47 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.