Боранија на медитерански начин

Posted by: Marta

October 25th, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Потребни состојки: половина кг зелена боранија/ 1 лажица маслиново масло/ 100 гр кромид/ 1 чешне лук/ 500 гр домати/ 1 лажица зачинал/ 2 лажици исечкан босилек/ 1 лажица насечкан магдонос/ 4 телешки шницли, сол и 2 лажици масло.

Подготовка: Боранијата се чисти се сече на парчиња, се мие и се вари во солена вода 15-20 минути.

На маслиновото масло се пржи исечканиот кромид, излупените домати исечени на коцки, се посипува се тоа со зачиналот и се крчка десеттина минути.

Сварената и исцедена боранија се вмешува во сосот од домати и се додаваат босилекот и магданосот.

Телешките шницли се толчат, се посолуваат и се пржат на загреано масло по три мнути од секоја страна.

This entry was posted on Tuesday, October 25th, 2011 at 22:16 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.