Чудо од чоколадо

Posted by: Marta

October 21st, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Потребно
за тесто:
4 јајца
100гр шекер
200гр путер
100гр чоколадо + 100гр чоколадо за преливање
4 лажици брашно
1 пециво
150гр сецкани бадеми или лешници

 

крем:
500мл слатка павлака
200гр чоколадо
2-3 лажици шекер

Подготовка
Се матат жолчките со шеќерот и му се додаваат стопениот путер чоколадо,па брашното со пецивото и на крај снегот од белките па бадемите или лешниците.Се пече во помала правоаголна тава на 180 степени 20-тина мин.Откако ќе се испече се боцка тестото со вилушка.
крем:На тивок оган се ставаат сл.павлака,чоколадото и шеќерот,се мешаат повремено додека не зовријат.Се трга настрана малку да се олади и додека е топло и тестото и кремот се истура врз тестото.На  павлаката не и треба миксирање,ќе се стегне по неколку часа.Прво се остава на собна температура а потоа се става во фрижидер убаво да се стегне.Од кога колачот ќе се олади се прелива со 100 гр. растопено чоколадо.

Колачево го јадевме благодарение на вештите раце на Ане и бадемите на Тања :)

 

This entry was posted on Friday, October 21st, 2011 at 10:26 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>