Жици од шпагети и виршли

Posted by: Marta

October 17th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Ова е нешто креативно и генијално што сигурна сум дека ќе ви се допадне. Шпагети забодени во парчиња од виршли. Крајниот резултат е толку многу добар што знам дека уште вечер ќе го пробате овој рецепт:

Потребно е:

Шпагети

неколку виршли, секоја виршла исечена на три парчиња

сол

Подготовка: Во тенџере на оган ставете вода и оставете да зоврие. Во меѓувреме, со чепкалка направете по неколку дупчиња на секое парче виршла и во дупчињата протнете ги шпагетите да излегуваат од свете страни, како на сликите.

 

 

 

 

 

 

 Откако истото ќе го повторите со сите исечени парчиња виршли, ставете ги да се сварат во посолена и зовриена вода.

This entry was posted on Monday, October 17th, 2011 at 14:47 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.