Фонду (Cheese fondue)

Posted by: Marta

October 13th, 2011 >> СОСОВИ И ПРЕЛИВИ

250грама рендан тврд жолт кашкавал (Gruyère)

250грама швајцарски кашкавал (Emmental)

1 парче лук

Потребни состојки:

1 чаша суво бело вино

1 лажичка цеден лимон

3,5 лажички пченкарно брашно

бибер и морско оревче по вкус

Истријте ја внатрешноста на среден сад со излупеното парче лук. Фрлете го лукот. Додадете го виното и сокот од лимон и оставете ги до вриење на средна температура. Во средниот сад, измешајте ги двата вида кашкавали со брашното. Измешајте ја смесата од кашкавал со виното, додавајќи ја смесата со рака и чекајте да се истопи пред да додадете друга рака. Фондуто може да направи меури, ама не го оставајте да зоврие. Зачинете го со моревско оревче и бибер.
Ставете го фондуто во сет за фонду и држете го топло со грејачот. Се служи веднаш!

Внатре можете да мацнете со коцки од брускети, парчиња леб, пилешко, млади варени или печени компири или парчиња јаболка.

This entry was posted on Thursday, October 13th, 2011 at 11:53 and is filed under СОСОВИ И ПРЕЛИВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.